Co to jest frezowanie CNC i gdzie je się wykorzystuje?

FrezarkaDla wielu osób frezowanie CNC wydaje się być, kolokwialnie mówiąc, czarną magią. Słysząc to słowo mają przed oczami jakieś mocno techniczne dziedziny, które dla zwykłego śmiertelnika pozostają nieprzeniknione. Tymczasem, frezowanie CNC to w dzisiejszych czasach jedna z podstawowych czynności pozwalających na uzyskanie konkretnego kształtu w różnych dziedzinach.

Cięcie ploterem CNC jest aktualnie jedną z najbardziej podstawowych czynności stosowanych w obróbce skrawaniem.

Jak działają frezarki?

Generalnie rzecz biorąc, frezarki możemy podzielić ze względu na:

  • Liczbę osi
  • Umiejscowienie wrzeciona
  • Rodzaje frezowania

O co tu właściwie chodzi? Jeżeli chodzi o liczbę osi, to wyróżnia się maszyny posiadające trzy, cztery, a nawet pięć osi. Warto przy tym dodać, że frezarki CNC podzielić można także na poziome i pionowe. A co z umiejscowieniem wrzeciona? Ten element może być zamontowany zarówno w górnej, jak i w dolnej części urządzenia.Co do ostatniego punktu - to jest rodzajów frezowania, wyróżnić można frezarki oferujące zarówno obróbkę pełną, jak i niepełną. Są także urządzenia, które oferują frezowanie typu swobodnego. O czym właściwie mówi ten czynnik? W klasyfikacji frezarek największe znaczenie ma ilość obrobionych powierzchni.

Frezowanie CNC - jak to działa?

Rozwój technologii obróbki skrawaniem doprowadził do wzrostu popularności tak zwanych obrabiarek numerycznych. Zresztą sam skrót CNC oznacza nic innego, jak po prostu układ komputerowego sterowania numerycznego (z angielskiego Computer Numerically Controlled). O co tu właściwie chodzi?Mówiąc najprościej jak się da, w trakcie frezowania dochodzi do usunięcia określonej ilości materiału z obrabianego przedmiotu. Dzieje się tak dzięki wykorzystaniu frezarki, której elementy tnące (wiertła) pracują w wybranym przez operatora tempie. W rezultacie, mogą być tworzone zarówno dwuwymiarowe, jak i trójwymiarowe obiekty.

Jak wygląda sam proces? Na początku, model elementu jaki ma zostać wycięty tworzony jest w formie cyfrowej. Projektant ustala jego wymiary, dostosowując do wymogów i oczekiwań klienta. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie danych wybranego projektu do systemu frezarki. To urządzenie ma za zadanie wyciąć wprowadzony materiał w odpowiednie kształty z wysoką precyzją, a nadmiar materiału odpada w postaci wiórek. Im bardziej precyzyjna maszyna tym mniejsze pozostałości po wyciętym materiale.Jakie tworzywa wykorzystywane są w procesie obróbki materiałów? Frezarki są w stanie modyfikować naprawdę różne materiały. Poniżej kilka przykładów:

  • Lite tworzywa sztuczne (plexi, poliwęglan)
  • Drewno
  • Materiały drewnopochodne (blaty, płyty meblowe)
  • Aluminium
  • Twardy mosiądz
  • Kompozyty wielowarstwowe
  • Gips ceramiczny
  • Dibond

Frezarka

Cięcie ploterem CNC - zalety

Rosnąca popularność usług związanych z wycinaniem materiałów przy użyciu obrabiarek numerycznych chyba najlepiej świadczy o ich zaletach. Warto jednak wymienić kilka najważniejszych atutów tego rodzaju czynności. Poniżej opisujemy najbardziej istotne zalety frezowania CNC.

Tę metodę obróbki materiałów wyróżnia przede wszystkim ogromna precyzja. Wszystkie dane podlegają obróbce komputerowej, więc nie ma tu mowy o jakichkolwiek błędach czy niedociągnięciach przy realizacji kolejnych projektów. Wysoka powtarzalność czynności sprawia, że obróbka CNC pozwoli na wielokrotną i masową produkcję wybranych form.

Warto również dodać, że praca z frezarkami CNC to także doskonały poziom wydajności. Frezowanie CNC jest przede wszystkim bardzo wszechstronne, zatem praktycznie nie ma konieczności stosowania żadnych dodatkowych urządzeń, niezależnie od materiału jaki chcemy obrobić. Dzięki temu, frezowanie CNC jest znacznie tańszym procesem niż inne sposoby obróbki materiałów - niewielkie koszty produkcji sprawiają, że cena usługi obróbki będzie wyraźnie niższa.

Zastosowanie obróbki CNC

Gdzie można zastosować obróbkę CNC? Jak już wspominaliśmy, jest to taki rodzaj pracy z materiałem, który pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie jego parametrów. Z tego powodu, sprawdzi się zarówno w projektach wymagających sporej powtarzalności (na przykład przy produkcji przedmiotów różnego typu na dużą skalę), jak również przy niewielkich projektach, gdzie niezbędna jest precyzja - choćby jubilerstwo czy nawet projekty reklamowe.

Jak zatem widać, frezowanie CNC to jeden z najbardziej wszechstronnych sposobów na osiągnięcie pożądanego efektu w zakresie obróbki różnego rodzaju materiałów.

Źródła:

Komentarze