Charakterystyka produkcji jednostkowej i optymalizacji zarządzania

Produkcja jednostkowaProdukcja jednostkowa ma wiele zalet, nie jest jednak pozbawiona wad. Choć mowa o produkcji, dzięki której klienci mogą zyskać na produktach konkurencyjnych, niedostępnych u innych, to jednak jest tu wiele przeszkód, z którymi trzeba się zmierzyć. Czym jest produkcja jednostkowa i jak przeprowadzić optymalizację zarządzania, gdy na rynku dostępne są systemy informatyczne, ale kierowane przede wszystkim do sektora produkcji masowej i seryjnej?

Produkcja jednostkowa - mała skala, duże możliwości

Wśród trzech typów produkcji - masowej, seryjnej i jednostkowej, ta ostatnia mierzy się z największymi przeszkodami do pokonania. Mówimy bowiem o produkcji, która nastawiona jest na wytworzenie jednego produktu, ewentualnie jego wielokrotności, ale w bardzo małych ilościach.

Klienci, którzy liczą na unikalne wykonanie, zlecają projekt i produkcję czegoś, co ma powstać tylko w jednej sztuce, za to niedostępnej na rynku, trafiają w niszę. Są bezkonkurencyjni. Ponadto wartość wytworzonego elementu tylko jako jedna, unikalna sztuka, jest bardzo wysoka. Można mówić o precyzji, dopracowaniu każdego detalu, najlepszych jakościowo materiałach czy ciekawych funkcjonalnościach. Na takie produkty wciąż jest zapotrzebowanie na rynku, choć zdecydowanie mniejsze niż to ma miejsce w przypadku produkcji masowej bądź seryjnej.

Produkcja jednostkowa odbywa się zatem na małą skalę, ale dla klientów oznacza duże możliwości budowania niewielkiego, choć zaufanego grona odbiorców.

Zalety produkcji jednostkowej

W produkcji jednostkowej, kiedy to powstaje tylko jeden bądź kilka takich samych elementów, na pierwszy plan wychodzą unikalność, niepowtarzalność, wysoka jakość i pożądana wartość. Produkowane elementy są idealnie dopasowane do pożądanych wartości i parametrów.

Wartość tak wyprodukowanego elementu może wielokrotnie przekraczać tę, którą posiada tożsamy produkt, ale o powtarzalnych cechach, stworzony w ogromnej liczbie sztuk.

Z czym mierzy się produkcja jednostkowa?

Mimo tak ważnych cech, jak unikalność i wartość wytworzonego produktu, produkcja jednostkowa mierzy się z wieloma przeszkodami. Przede wszystkim procesy produkcyjne są kosztowne i czasochłonne. Nie ma tu praktycznie miejsca na uniwersalne maszyny, za to potrzebne są sprzęty za każdym razem inne, często o szczególnych możliwościach. Dużą rolę odgrywa praca ludzkich rąk.

Potrzebni są pracownicy wysoce wykwalifikowani, ponieważ ich praca nie jest powtarzalna. Muszą zatem za każdym razem dostosować się do nowych wymogów, uwzględnić inne parametry, oczekiwania klienta, a także poradzić sobie z wymagającą pracą wielu maszyn, sprzętów czy narzędzi. Stopień powtarzalności niektórych czynności jest tu na minimalnym poziomie.

Trudno również o statystyczne dane czy stworzenie parku maszynowego o ściśle określonych walorach użytkowych, gdy każde zlecenie oznacza inne zadania do wykonania. Zarządzanie produkcją jednostkową jest niezwykle trudne, również z tego względu, że rynek informatyczny przygotowuje systemy do optymalizacji zarządzania dedykowane produkcjom masowej i seryjnej. Dla jednostkowej nie spotyka się takich rozwiązań.

UniProSoft - z uwzględnieniem wymogów produkcji jednostkowej

Koszty i czas będące największymi bolączkami produkcji jednostkowej, jest w stanie ograniczyć specjalny system informatyczny UniProSoft. Stworzony z myślą o charakterze, wymogach i specyfice produkcji jednostkowej.

Firmy działające w tej branży mogą liczyć na optymalizację zarządzania produkcją. Do ich rąk trafia bowiem system, który zostaje indywidualnie dopasowany do potrzeb danej branży czy rodzaju podejmowanych zleceń. Jego zadaniem nie jest eliminacja minusów produkcji jednostkowej, które są jej nieodłączonym elementem, lecz możliwość ograniczenia ich niekorzystnego wpływu na procesy produkcyjne.

System UniProSoft udostępnia te moduły, które dla danej firmy są najbardziej przydatne i pomocne w codziennej pracy. Dzięki nim można gromadzić dane na temat już wykonanych projektów, a tym samym korzystać z elementów, które w kolejnych zleceniach mogą się jawić jako powtarzalne.

System tworzy statystyki, pozwala na tworzenie harmonogramów, wprowadzanie danych i zmiennych, aby efektywniej i szybciej pracować nad pojedynczym projektem.