Budownictwo dynamiczne, czyli domy w ruchu

Budownictwo dynamiczneZmieniająca się moda nie jest czymś, czym martwią się budynki. Mijają wieki, a one wciąż w tym samym miejscu i kształcie - przybywa im jedynie zmarszczek. Nasze życie nieustannie się zmienia, a one są stałym, bezpiecznym elementem otoczenia. Do tego się przyzwyczailiśmy i, jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Bo wszystko wskazuje na to, że budynki przyszłości będą się zmieniać przynajmniej raz na godzinę.

Budynek, który chciał być słonecznikiem

U założeń powstania Heliotropu, domu "podążającego za słońcem", leży zjawisko fototropizmu, zaobserwowane u roślin. Polega ono na tym, że pędy, rosnąc, kierują się w stronę światła. Tak samo zachowuje się budynek zaprojektowany przez architekta Rolfa Discha. We wnętrzu domu zamontowany jest mechanizm obrotowy, który pozwala mu śledzić położenie słońca i wędrować wraz z nim. Przeciwnicy nieustannego nasłonecznienia mogą sterować rotacją budynku - jego oszklona część pozostanie wtedy w cieniu, a ku słońcu ustawią się panele zamontowane na dachu. Heliotropiczne wygibasy to tylko jeden z wielu elementów składających się na samowystarczalny energetycznie dom. Do tego dochodzą jeszcze system rekuperacji, pompa ciepła, potrójne szyby i dobra izolacja ścian. Połączenie wszystkich tych rozwiązań daje budynek, który podobno wytwarza sześć razy energii więcej, niż potrzebuje do działania - mechanizm śledzenia słońca zużywa ok. 200 W mocy. Innowacyjny, ekologiczny, oszczędny - prawdziwy dom przyszłości. Póki co jedynym cieniem, którego nie udało się rozproszyć, pozostaje cena takiej konstrukcji - wynosi ona ok. 1,5-2 mln euro.

Dom żywych ścian

Centrum Finansowe Bund w Szanghaju to połączenie tradycji z nowoczesnością. Oryginalny, nieszablonowy projekt duetu Foster + Partners i Heatherwick Studio. Osiem budynków zajmujących powierzchnię 420 kilometrów kwadratowych, a wśród nich prawdziwa perełka architektury responsywnej. Zmienny jak pogoda, a jednocześnie tradycyjny do przesady - budynek Centrum Kultury i Sztuki. Jego fasada zbudowana jest z trzech warstw stalowych tub stylizowanych na łodygi bambusa i osadzonych na automatycznie sterowanych prowadnicach. Tworzą one system zachodzących na siebie warstw, zmieniających położenie w odpowiedzi na to, co w danej chwili dzieje się w środku. Ta efektowna zmechanizowana elewacja koncepcją nawiązuje do kurtyny w chińskim teatrze. Konstrukcja znajduje się w bezustannym ruchu, poszczególne zasłony falują wokół budynku i względem siebie, zasłaniając bądź odsłaniając wnętrze obiektu i odgrywając fascynujący spektakl przed oczami widza. W Centrum organizowane są wystawy, pokazy mody i inne wydarzenia kulturalne, ale nie można się oprzeć wrażeniu, że w tym przypadku show zaczyna się zanim jeszcze wejdzie się do środka.

Zmiennokształtny wieżowiec

Na widok wieży zaprojektowanej przez Davida Fishera nawet najbardziej zdeterminowany rycerz zrezygnowałby z kontynuowania misji ratunkowej. A nawet jeżeli nie, to całkiem możliwe, że księżniczka nie chciałaby jej opuścić. Dynamic Tower to liczący 80 kondygnacji wysokościowiec, którego poszczególne piętra zmieniają położenie zależnie od widzimisię ich właścicieli. A ponieważ każdy z nich może mieć w danym momencie zupełnie inną zachciankę, budynek może przyjmować najróżniejsze kształty. Jak dokładnie miałoby to działać? Projekt Fishera zakłada, że pomiędzy kondygnacjami zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe, a generowana przez nie energia będzie wywoływać obrót pięter. Architekt twierdzi, że produkcja zaspokoi nie tylko potrzeby gigantycznego wieżowca, ale i sąsiednich budynków. Wysokościowiec ma być nie tylko proekologiczny, ale również nieskomplikowany w budowie - zostanie wzniesiony już na miejscu z dowiezionych prefabrykatów. Pierwszy egzemplarz ma powstać w Dubaju, ale Fisher planuje podobne przedsięwzięcia w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i Moskwie. Według niego, Dynamic Tower to przedstawiciel architektury przyszłości, w której chodzi o to, aby budynek mógł zmieniać się wraz z potrzebami i pragnieniami właściciela.

Tekst opracowany przez https://rynekpierwotny.pl - najwięcej ofert deweloperskich w jednym miejscu

Komentarze