Biotechnologia a moralność

BiotechnologiaDzisiejsza nauka sięga już bardzo daleko. Często są to zupełnie niebezpieczne granice, których przekroczenie może mieć tragiczne skutki. Wydawać się może, że świat stoi obecnie w miejscu, w którym niemożliwe jest zatrzymanie się. Musi albo pójść do przodu albo się wycofać. Wycofanie się nie wchodzi już raczej w grę, więc gna ten nasz świat wciąż w przód, co i rusz wymyślając nowe rozwiązania, które powoli nas pochłaniają.

Nikogo nie dziwią już roboty wyposażone w sztuczną inteligencję, mądrzejsze od nas samych. Pojawia się obawia, że przecież my, ludzie, zwyczajni, nie stworzeni w laboratorium, nie mamy szans w starciu z nanotechnologiami. Jednak uczeni tego świata wciąć drążą, wciąż szukają… no właśnie. Czego szukają?

Kwestią, która rodzi poważne dylematy natury moralnej jest biotechnologia. Coraz częściej słyszy się o eksperymentach genetycznych, "produkowaniu" ludzi w probówkach czy "hodowaniu" ich organów na wypadek, gdyby były potrzebne na jakimś etapie życia. Owszem, zdarzają się sytuacje, że oddalibyśmy wszystko, byle tylko uratować życie bliskiej osobie. Nie myślimy o konsekwencjach, o moralności, myślimy tylko o życiu. Zastanówmy się jednak, jak na to wszystko odpowie religia chrześcijańska. Według naszych wierzeń, zarówno narodziny, jak i śmierć jest wolą Boga. Skoro więc Bóg pozwala na dojście do śmiertelnego wypadku, w którym dana osoba jest bliska śmierci, oznacza to według wiary, że Bóg tego właśnie chce, że chce zabrać tę osobę do siebie. Rodzi się wówczas pytanie, czy człowiek ma prawo podejmować choćby tylko próby zmiany boskiej woli? Przez całe stulecia ludzie nie posiadali możliwości manipulacji medycyną, wówczas taki dylemat nie występował. Obecnie, najnowsze rozwiązania biotechnologii pozwalają niemal na podarowanie drugiego życia. Tylko co na to Bóg? W jego woli życie mamy tylko jedno.

Mówiąc o biotechnologii, warto również zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ze sobą niesie manipulacja genami. Przecież dzisiaj podjęte eksperymenty nie staną w miejscu, będą się wciąż rozwijać, wciąż brnąć do przodu. Co będzie za rok, za pięć, za sto lat? Jak będą żyły kolejne pokolenia, jak będą się rozmnażać? Może wszystko będzie odbywało się za drzwiami laboratorium, a śmierć przestanie istnieć? Co wówczas z wiarą? Czy będzie miała sens? Granica moralności i przyzwoitości wciąż się przesuwa, nie pozostawiając wierze i Bogu żadnego miejsca.

Przekonanie, że człowiek jest centrum, środkiem wszystkiego i panem swojego życia jest niebezpieczne i sprzeczne z naszymi chrześcijańskimi wierzeniami. Skoro rzeczywiście człowiek potrafi sam zdecydować o tym, kiedy się rodzi i kiedy umiera, Bóg przestaje być potrzebny. Zanika wiara, a przy tym przesuwa się też granica między dobrem i złem. Ludzie chyba nie do końca zdają sobie sprawę z tego, jak daleko idą konsekwencje tak zaawansowanego rozwoju biotechnologii. Zwykle nie wiążą tego z takim ryzykiem, uznając podobne obawy za fanatyzm i zacofanie. Zastanówmy się jednak, jaka przyszłość czeka nas, jeśli globalny rozwój medycyny i manipulowania genami nie zostanie w porę zatrzymany.

Komentarze