Baterie bezdotykowe do umywalek i zlewozmywaków

Bezdotykowa bateriaBezdotykowe baterie umywalkowe do niedawna montowano przede wszystkim w toaletach w miejscach publicznych takich jak centra handlowe, urzędy, dworce, czy lotniska. Obecnie coraz częściej decydujemy się na ich założenie w domu i to zarówno w łazience, jak i w kuchni. Armatura łazienkowa i kuchenna z fotokomórką ma wiele zalet. Choć jest droższa od tej tradycyjnej, to jej zakup może się nam bardzo opłacić.

Baterie umywalkowe i kuchenne różnią się od siebie materiałem, z jakiego zostały wykonane, kolorem i sposobem działania. W wielu z nich wykorzystuje się nowoczesne technologie, które są funkcjonalne, ułatwiają użytkowanie urządzeń, ich konserwację, a także zmniejszają istotnie poziom zużycia wody. Dowiedz się, na jakiej zasadzie działa bateria bezdotykowa i dlaczego warto ją kupić.

Jak działa bateria bezdotykowa?

Zasada działania baterii bezdotykowych jest prosta - po umieszczeniu rąk w okolicy ujścia wody z wylewki umywalkowej, czujnik na podczerwień uruchamia strumień wody. Czujnik taki może działać natychmiast lub z chwilowym opóźnieniem. W zależności od modelu i ustawień urządzenia, strumień wody może płynąć po uruchomieniu nieprzerwanie przez kilkanaście sekund, lub być blokowany od razu, gdy zabierzemy ręce spod czujnika. Dostępne są zarówno modele, w których możemy dokonać samodzielnej regulacji wypływu strumienia wody, jak i takie w których dostępna jest tylko jedna opcja narzucona przez producenta.

Nowoczesne baterie bezdotykowe umożliwiają również zaprogramowanie temperatury wody oraz siły jej strumienia. Przyczynia się to nie tylko do znacznego obniżenia rachunków za wodę, ale również jest niezwykle przydatne, gdy w domu są małe dzieci, ponieważ minimalizuje ryzyko oparzenia się przez malucha zbyt gorącą wodą z kranu.

Zasilanie baterii bezdotykowej

W przypadku zwykłych baterii łazienkowych, gdy chcemy skorzystać z wody, przekręcamy kurek lub przesuwamy dźwignię zwalniającą zawór, co powoduje wypływ wody. W zależności od rodzaju baterii wypływa ona z jednego lub dwóch kurków. Niestety zawory w tego typu bateriach z czasem ulegają zużyciu, co powoduje przeciekanie, a w skrajnych wypadach może doprowadzić nawet do zalania mieszkania.

W przypadku baterii bezdotykowych sterowanych fotokomórką, ten problem nie istnieje. Jednak, aby fotokomórka działała konieczne jest źródło zasilania. Można skorzystać z akumulatora lub zasilać urządzenie sieciowo. W przypadku wykorzystania akumulatora, stosuje się zasilanie bateriami o mocy 6,9 lub 12 V. Choć takie rozwiązanie wymaga okresowego ładowania akumulatorków, to jest uważane za lepsze, ponieważ jest bezpieczniejsze.

Za prawidłowe działanie baterii bezdotykowej odpowiada między innymi transformator, który podłączamy do gniazdka elektrycznego lub innego źródła prądu. Przewody dostarczające energię elektryczną, trzeba bardzo dobrze zabezpieczyć, aby nie uległy one zamoczeniu. W tym celu najczęściej montuje się je w ścianie lub maskuje specjalną zaślepką. To drugie rozwiązanie jest znacznie praktyczniejsze, ponieważ jeśli dojdzie do jakiejś awarii, wówczas zdecydowanie łatwiej będzie zdemontować urządzenie i dokonać niezbędnych napraw.

Aby mieć pewność, że w każdej sytuacji będziemy mogli skorzystać z wody w łazience lub kuchni, możemy również zdecydować się na obie metody zasilania jednocześnie. Dzięki temu ani awaria prądu w budynku, ani wyczerpanie się akumulatora nie będzie dla nas problemem.

Uzasadniona wydaje się również obawa, że mechanizm baterii może się zawiesić i nie zatrzymać strumienia płynącej wody, co może doprowadzić do zalania mieszkania. Sytuacje takie zdarzają się niezwykle rzadko i dochodzi do nich tylko wtedy, gdy zamkniemy odpływ w umywalce, co spowoduje, że gdy będzie ona pełna, wówczas woda zacznie wylewać się na podłogę. Istnieją również specjalne systemy ostrzegające o nadmiernym wypływie wody, których działanie opiera się na specjalnych czujnikach zamontowanych w okolicy źródła wody. Przy nadmiernym wypływie wysyłają one przez aplikację informację ostrzegającą na nasz telefon komórkowy.

Zalety baterii bezdotykowych

Baterie bezdotykowe mają wiele zalet. Należą do nich:

Oszczędność wody
Woda wypływa z kurka, tylko wtedy gdy umieścimy pod nim dłonie. Oznacza to, że ograniczamy znacznie jej marnowanie na przykład podczas mycia zębów, czy namydlania rąk. Specjaliści szacują, że w przypadku baterii bezdotykowych wyposażonych dodatkowo w perlatory, czyli urządzenia napowietrzające strumień wody, możemy zużywać nawet do 90% mniej wody w porównaniu do tradycyjnej baterii bez perlatora.

Większa higiena mycia rąk
Ogromną przewagą baterii bezdotykowych nad tymi tradycyjnymi jest to, że aby umyć ręce nie musimy dotykać kurka. Unikamy więc przenoszenia na wylewkę baterii i zawory bakterii i innych drobnoustrojów, która znajdują się na naszych dłoniach na przykład po skorzystaniu z toalety. Niektóre nowoczesne baterie na fotokomórkę są również wyposażone w system dezynfekcji wody. Pozwala to uniknąć przykładowo namnażania się w wodzie bakterii Legionelli.

Bezpieczeństwo dla dzieci i osób starszych
Wypływ wody z kurka jest regulowany automatycznie, nie ma więc obawy, że korzystające z umywalki dziecko lub osoba starsza zapomni zakręcić kurka. Zabezpieczymy również domowników przed ochlapaniem się, a także poparzeniem, jeśli nasze urządzenie jest wyposażone w możliwość ustawienia pożądanej temperatury wody.

Łatwiejsze utrzymywanie czystości w łazience
Bateria bezdotykowa nie ma dźwigni ani pokręteł, a żeby uruchomić przepływ wody nie trzeba jej dotykać. W związku z tym znacznie łatwiej utrzymać ja w idealnej czystości. Unikamy śladów po placach na chromowanych powierzchniach i znacznie ograniczamy zacieki wodne. Nie istnieje również problem osadzania się resztek mydła oraz kurzu na kurakach baterii. Aby lśniła ona czystością, wystarczy raz na kilka dni przetrzeć jej powierzchnię czystą, lekko zwilżoną ściereczką z mikrofibry.

Idealne dopasowanie do niewielkich łazienek
Baterie na fotokomórkę z reguły są mniejsze od tych tradycyjnych i do ich montażu nie jest potrzebna duża przestrzeń. Można je zamontować bardzo blisko ściany i dają większe możliwości manewru w przypadku umywalek małych i o nietypowych kształtach. Ponadto są one niskie, dlatego założenie szafki, czy półki nad kosmetyki tuż nad umywalką jest znacznie łatwiejsze.

Estetyka urządzenia
Design nowoczesnych baterii łazienkowych działających na fotokomórkę będzie pasować zarówno do małej łazienki, jak i dużego pokoju kąpielowego. Do wyboru mamy wiele modeli różniących się kolorem oraz wzorem, dlatego z łatwością dopasujemy baterię do charakteru wnętrza. Sprawdzi się ona zarówno jeśli nasza łazienka jest skrajnie nowoczesna, jak i, gdy postawimy na bardziej rustykalny styl.

Pomimo, iż zakup i montaż baterii bezdotykowej jest droższy niż zwykłej baterii łazienkowej czy kuchennej, to warto zdecydować się na takie rozwiązanie, ponieważ w krótkim czasie przyniesie nam ono spore oszczędności w zużyciu wody. Jest to także opcja łatwiejsza w obsłudze i utrzymaniu czystości. Jeśli w domu są dzieci, osoby starsze lub niepełnosprawne, to z pewnością takie urządzenie znacznie podniesie ich bezpieczeństwo i komfort życia.

Komentarze