Aparaty bezlusterkowe - czym się wyróżniają, dlaczego warto je mieć?

Aparat bezlusterkowyAparaty bezlusterkowe to niewątpliwa konkurencja dla lustrzanek. Fakt, że łączą w sobie wymienne obiektywy z poręcznym, cyfrowym kompaktem, powoduje, iż coraz częściej można je ujrzeć w rękach zawodowych fotografów. Zobacz, co przekonuje zawodowców po sięganie po tego typu sprzęt.

Aparat bezlusterkowy - krótka historia powstania

Aparat bezlusterkowy, czyli taki, który nie posiada w środku lusterka, pojawił się w wyniku zapotrzebowania na lekki sprzęt, podobny do gabarytów kompaktów, który miałby - podobnie jak lustrzanka, wymienne obiektywy. Dzięki takiemu połączeniu możliwe stało się wykonywanie profesjonalnych zdjęć bez dźwigania ciężkiego aparatu. Pierwsze egzemplarze bezlusterkowców ujrzały światło dzienne w 2008 roku. Były to kompakty z wymienną optyką. Kolejno pojawiające się w latach 2011-2012 egzemplarze prezentowały cyfrowy wizjer oraz lepszą jakość nagrywanego filmu. W 2013 roku pojawił się zaś pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy. Do tej pory powstało już ponad 150 najróżniejszych modeli tego typu aparatów a jednym z lepszych jest obecnie pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon: https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page.

Bezlusterkowiec - czym się wyróżnia?

Mniejsza waga

Aparat bezlusterkowy jest lżejszy niż lustrzanka. I to jego niewątpliwa zaleta. Nie męczy bowiem tak ręki podczas całodziennego wykonywania zdjęć w podróży czy podczas sesji fotograficznej. Brak zmęczenia redukuje ryzyko drżenia dłoni i wykonania nieostrych zdjęć. Bezlusterkowiec potrafi być nawet o połowę lżejszy niż lustrzanka, a to ma znaczenie. Część fotografów może być zdania, że większe gabaryty lustrzanki pozwalają lepiej trzymać sprzęt w dłoni. Biorąc jednak pod uwagę, że do aparatu bezlusterkowego można dołączyć battery grip, zrównoważy to dysproporcje i spowoduje, że bezlusterkowiec będzie równie wygodny w uchwycie. Przy odpowiednim zainstalowaniu battery grip aparat bezlusterkowy będzie nie tylko dłużej pracował, ale także robił lepsze zdjęcia architektury czy portretu (łatwiej go będzie utrzymać w pozycji pionowej).

Obiektyw stałoogniskowy

Cyfrowy wizjer

Zwolennicy lustrzanek powiedzą, że nie ma nic lepszego niż wizjer optyczny. Jednak wizjer cyfrowy zamontowany w bezlusterkowcu daje o wiele więcej możliwości. Na przykład mamy okazję podglądu ekspozycji na żywo. Widzimy więc finalny efekt naszego zdjęcia, z niedoświetleniem jakiegoś elementu lub celowym zarysem postaci. Żadna lustrzanka nie da nam takich możliwości. Wizjer cyfrowy pozwala ponadto na bieżąco korygować np. balans bieli czy też daje możliwość zmiany kolorystyki na czerń. Umożliwia także korektę zdjęcia jeszcze przed jego wykonaniem.

Podsumowując krótko zalety wizjera cyfrowego:

  • wyświetla on większą ilość informacji niż wizjer optyczny. Dzięki temu wiemy, jak będzie wyglądała kolorystyka zdjęcia, jak będzie ono doświetlone. Mamy też informację, jakie funkcje w chwili obecnej, kiedy wykonujemy zdjęcie, są włączone w aparacie;
  • posiada funkcję focus peaking dla osób, które wolą ręcznie ustawiać ostrość;
  • zapewnia 100 % pokrycia kadru - co powoduje, że nie uchwycimy przypadkowo w rogu zdjęcia czegoś, czego akurat nie planowaliśmy umieszczać w naszej fotografii.

Ulepszony tryb filmowania

Jeśli przyjdzie ci do głowy, żeby użyć aparatu w funkcji kamery, nawet nie patrz na lustrzankę. W przypadku filmowania bezlusterkowiec bije ją na głowę. Pomijając fakt, że jest lżejszy i łatwiej nim operować w dłoni, to posiada także ważne dla filmowca funkcje jak: monitoring ekspozycji, czy płynny autofokus. Automatyczne ustawianie ostrości w aparacie bezlusterkowym pozwala nakręcić film dobrej jakości nawet amatorowi. W przypadku lustrzanek jest to niemożliwe, nie radzą sobie one bowiem z ostrzeniem w trybie filmowania czy też live view. Bardzo często w nagrywanych przez lustrzanki filmach dochodzi np. do szarpania obrazu. Przy bezlusterkowcach nie mamy takiego problemu. Autofokus działa tam szybko i płynnie, pozwalając nakręcić film o niezwykłej precyzji.

Co jeszcze oferują aparaty bezlusterkowe przy funkcji filmowania? Przede wszystkim wysoką rozdzielczość oraz 5-osiową stabilizację matrycy umożliwiającą kręcenie filmu z ręki bez utraty jakości obrazu. Niektóre z aparatów bezlusterkowych (takie jak np. Nikon Z 6) posiadają również aktywną funkcję d-lighting, która pozwala na wyrównanie prześwietlonych lub też zacienionych obszarów w scenach charakteryzujących się wysokim kontrastem. Ta funkcja doskonale balansuje światło i jest niezbędna przy filmach, które muszą być gotowe od razu po wykonaniu zdjęć.

Aparat bezlusterkowy

Płynny autofokus

O zaletach autofokusa wspomniane było przy filmowaniu. Ważne jednak, by podkreślić, że dzięki automatycznie ustawianej ostrości jesteśmy w stanie wykonać lepszej jakości zdjęcia w ruchu. Pozwolą one na uchwycenie magicznych chwil podczas zawodów sportowych, czy też złapać obraz ptaka albo owada w locie.

Pełna klatka

Dobrej jakości aparat bezlusterkowy posiada matrycę pełnoklatkową. Matryca tego typu może być nawet dwukrotnie większa od znanego formatu APS-C, co daje jej możliwość rejestracji większej ilości informacji. Automatycznie przekłada się to na lepsze odwzorowanie kolorów, czy też zmniejszenie szumów nawet przy wysokiej czułości ISO. Daje ona też większą rozpiętość tonalną - można więc dzięki niej ująć wiele szczegółów w ciemnych i jasnych partiach, nawet w scenach kontrastowych.

Cena

Nie da się ukryć, że za dobrej jakości bezlusterkowca zapłacimy mniej niż za lustrzankę, przy czym będą one wykonywać porównywalnej jakości zdjęcia. Jeśli więc ktoś nie chce inwestować w mega drogi sprzęt, ale pragnie wykonywać profesjonalne zdjęcia, warto by sięgnął po pełnoklatkowy aparat bezlusterkowy. Dlaczego akurat pełnoklatkowy? To matryca jest głównym elementem światłoczułym aparatu, od którego zależy jakość zdjęć. Jeśli więc na rynku istnieją już bezlusterkowe aparaty pełnoklatkowe o matrycy CMOS 35,9 mm x 23,9 mm, takie jakie widzimy np. w modelu Nikon Z6, to po co przepłacać za lustrzankę? Bezlusterkowcem zrobimy przecież równie dobre zdjęcia.

Źródła:

  • https://fotoblogia.pl/12721,bezlusterkowce-sa-z-nami-juz-10-lat
  • http://blog.cyfrowe.pl/2016/02/15/wizjer-optyczny-czy-elektroniczny-2/
  • https://fotojoker.pl/blog/przewaga-matrycy-pelnoklatkowej/
  • https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/overview.page