Antena DVB-T - kiedy warto w nią zainwestować i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Antena DVB-TTelewizja cyfrowa to już norma, która zrewolucjonizowała naszą rozrywkę przed odbiornikami. Jest ona lepszej jakości zarówno pod względem obrazu jak i dźwięku. Aby móc cieszyć się jej zaletami, musimy posiadać odbiornik, który jest przystosowany do podłączenia anteny DVB-T. Oczywiście w nowszych modelach telewizorów raczej nie stanowi to problemu. Gdy już upewnimy się co do możliwości odbioru sygnału DVB-T, wystarczy zastanowić się nad odpowiednią anteną. A ta, w zależności od naszych warunków odbioru powinna być innego typu, co warto mieć na uwadze podczas zakupów.


Kiedy warto zdecydować się na antenę DVB-T?

Na antenę DVB-T zdecydujmy się, jeśli chcemy korzystać z darmowej, naziemnej telewizji cyfrowej. Umożliwi to odbiór wielu różnych kanałów telewizyjnych z bardzo dobrą jakością obrazu i dźwięku. Telewizja cyfrowa przesyła sygnał za pomocą nadajników znajdujących się na powierzchni Ziemi (w przeciwieństwie do telewizji satelitarnej, która korzysta z satelity). Zatem jeśli decydujemy się na telewizję cyfrową, a nie satelitarną, to potrzebna nam będzie odpowiednia antena DVB-T. Telewizja cyfrowa z pewnością spełni oczekiwania wszystkich, którym wystarczą podstawowe kanały telewizyjne w dobrej jakości oraz prostota montażu i obsługi.

Antena DVB-T - jaką antenę wybrać?

Najprawdopodobniej pierwszy podział, który rzuci nam się w oczy przy wyborze anteny DVB-T, to podział na anteny wewnętrzne i zewnętrzne. Obydwa rodzaje mają swoje wady i zalety, dlatego warto im się przyjrzeć i wybrać produkt indywidualnie dopasowany do oczekiwań i otoczenia. Wybór telewizji naziemnej może mieć różne pobudki, jednak bardzo często jest to po prostu niski koszt związany z zakupem oraz brak opłaty za sam odbiór kanałów (oczywiście z wyłączeniem abonamentu RTV za posiadanie telewizora). Jeśli już postawimy na telewizję naziemną, to do wyboru będziemy mieli antenę umieszczaną wewnątrz albo na zewnątrz budynku. Oczywistą różnicą między nimi jest moc sygnału, jaką uzyskamy z danej stacji nadawczej.

  • Anteny DVB-T pokojowe/wewnętrzne - Antena pokojowa DVB-T jest mniejsza i odbiera sygnał od odbiornika oddalonego maksymalnie o 5 km. Dlatego przed zrobieniem zakupów warto sprawdzić odległość do najbliższego odbiornika telewizji naziemnej.
  • Anteny DVB-T zewnętrzne - Anteny zewnętrzne umożliwiają o wiele więcej i niektóre modele będą w stanie ściągnąć sygnał nawet z dużych odległości. Podobnie jak w przypadku anteny pokojowej, warto najpierw sprawdzić odległość od nadajnika. Utrudnieniem może być montaż anteny zewnętrznej. Nie jest to jednak bardzo skomplikowane i każdy powinien poradzić sobie z tym zadaniem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru anteny do telewizji naziemnej?

Najważniejsza przy umieszczaniu anteny w domu lub na zewnątrz jest lokalizacja nadajnika. Może się zdarzyć tak, że nie będziemy mieli możliwości skierowania anteny pokojowej w jego stronę i jedyną opcją będzie montaż modelu zewnętrznego, na przykład na dachu. Rodzaj anteny zewnętrznej będzie zależał od odległości od nadajnika. Przyjmuje się, że jeśli nie przekracza ona 50 km, to powinna sprawdzić się antena kierunkowa. Jeśli jednak odległość jest większa, to wtedy warto wybrać jednak model szerokokątny. Tego typu antena charakteryzuje się dużym zyskiem i nie musi być ustawiona tak precyzyjnie w kierunku nadajnika.

Artykuł napisany we współpracy https://ihaa.pl/.

Komentarze