Analiza i wizualizacja danych w firmie - z czym to się je

Wizualizacja danych w firmieProwadzenie biznesu to w dzisiejszych czasach nie tylko zdolności organizacyjne, przedsiębiorczość, kreatywność i wytrwałość. Do zestawu niezbędnych cech osoby zarządzającej dołączają też umiejętność analizy danych oraz skutecznego ich wykorzystywania w podejmowaniu decyzji. W artykule wyjaśniamy jak w firmie którą zarządzamy właściwie zabrać się za to zadanie. Podpowiadamy, gdzie dane mogą gromadzić się, jak zorganizować ich analizę i w końcu co pomaga w podejmowaniu dobrych decyzji na ich podstawie.

Skąd się biorą dane w firmie?

Proces zarządzania danymi w naszym przedsiębiorstwie warto zacząć od diagnozy wszystkich rodzajów danych jakie zbierane są na co dzień. Mogą to być dane dotyczące sprzedaży, finansów, marketingu czy procesów operacyjnych. Po stworzeniu mapy informacji i danych jakie są już zbierane, warto jeszcze zastanowić się czego nam brakuje. Dopiero wtedy mamy kompletny obraz i układ informacji zbieranych w firmie. Informacji niezbędnych do podejmowania decyzji; zarówno strategicznych jak i operacyjnych.

Jak analizować dane w firmie?

Kolejnym krokiem powinno być zadbanie by dane gromadzone były i analizowane w jednym miejscu. To daje pełen obraz sytuacji, zapewnia możliwość głębszych i bardziej użytecznych analiz a także gwarantuje bezpieczeństwo przechowywania danych. W zależności od skali naszej działalności może być to zwykły plik excel, arkusz bazy danych w programie Access lub wyspecjalizowana aplikacja typu hurtownia danych. Pracę na danych i proces ich analizy warto też delegować na wyspecjalizowanego analityka nie związanego z żadnym z działów firmy. Dzięki temu otrzymamy merytoryczne, wolne od błędów i bezstronne analizy i raporty.

Wizualizacja, czyli klucz do właściwych decyzji

Najważniejszym jednak elementem o którym wiele osób zapomina w pracy na danych jest ich wizualizacja, lub mówiąc innymi słowy sposób ich podania. Właściwie zwizualizowane dane to ekstrakt najważniejszych informacji, podanych w czytelny sposób a także akcentujących najważniejsze wnioski. Tutaj warto posłużyć się którymś z programów jakie znajdziemy na tej liście: https://businessintelligence.pl/programy-do-wizualizacji-danych/.

Poprawnie zwizualizowane dane nie tylko pomogą osobom zarządzającym podjąć właściwą decyzję; mogę też posłużyć do przekonania pozostałych osób w firmie do wdrożenia przyjętych ustaleń.