Amortyzacja części - jak wpływa na cenę autocasco?

Amortyzacja częściKierowcy mogą wybierać wśród różnych wersji dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Wersje te różnią się między innymi wysokością amortyzacji części. Istnieją też ubezpieczenia, w których amortyzacja jest zniesiona. Czy warto je wybrać?

Cena autocasco to jedna z najważniejszych cech ubezpieczenia w oczach kierowców

Nie zawsze kierowcy chcą bądź są w stanie wykupić droższe ubezpieczenie autocasco. Nie w każdym wypadku zresztą jest to potrzebne.

Dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne charakteryzują się zmiennym zakresem w różnych wersjach i różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Korzystają na tym kierowcy, którzy mogą dobrać ochronę do swoich potrzeb. Zwykle nie muszą wybierać najdroższego pakietu, żeby wystarczająco chronić swoje auto, nie powinni jednak oszczędzać na ubezpieczeniu.

Wybór autocasco z wysoką amortyzacją części jest jednym ze sposobów na obniżenie ceny ochrony samochodu. O tym, czy jest to słuszny wybór, możesz zdecydować po przeczytaniu poniższego artykułu. Gdy już zdobędziesz wiedzę na temat autocasco z amortyzacją części, znajdziesz dopasowane do swoich potrzeb pakiety ubezpieczeń w kalkulatorze na stronie Mubi.pl.

Czym jest amortyzacja części?

Amortyzacja części to po prostu zużywanie się części pojazdu. Jest ono naturalnym wynikiem użytkowania samochodu. W razie wypadku lub kolizji z ubezpieczenia, w którym bierze się pod uwagę amortyzację części, wypłacane jest odszkodowanie pomniejszone o procent amortyzacji. Im starszy pojazd, tym większy ubytek wartości jego części. Ubezpieczyciele mogą też traktować niektóre podzespoły pojazdu jako narażone na większe zniszczenia i obciążać je większą amortyzacją niż inne. Prowadzi to do potrącenia znacznej kwoty z odszkodowania należnego właścicielowi ubezpieczonego samochodu.

Ile może wynosić amortyzacja części?

Zwykle amortyzacja części mieści się w przedziale od 15 do 65%. Spotyka się też ubezpieczenia bez amortyzacji części. Wraz z wiekiem pojazdu potrącenie amortyzacyjne jest coraz większe.

Tego, ile dokładnie wynosi ubytek wartości części w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych, możesz się dowiedzieć, czytając artykuł na stronie https://mubi.pl/poradniki/amortyzacja-czesci-w-ac/.

Od czego zależy wysokość amortyzacji części?

To, jaki procent amortyzacji części przyjmie dane towarzystwo ubezpieczeniowe, zależy nie tylko od jego decyzji, ale i od wieku samochodu. Często najniższa amortyzacja dotyczy aut w wieku do trzech lat i rośnie z wiekiem pojazdu. Wysokość amortyzacji często różni się też w zależności od rodzaju uszkodzonych elementów w pojeździe.

Dlaczego wybór ubezpieczenia z amortyzacją może być korzystny?

Zaletą ubezpieczenia z wysoką amortyzacją części jest jego niższa cena. Właściciele aut, którzy są w stanie zaryzykować otrzymanie niskiego odszkodowania z autocasco, często decydują się na ubezpieczenie z wysoką amortyzacją. Zakładają, że bardziej opłaca się wykupić tańsze ubezpieczenie. O ile w wypadku OC takie założenie jest zawsze prawdziwe, o tyle cena ubezpieczeń dobrowolnych nie powinna być najważniejszym wyznacznikiem tego, czy są one dobrze dobrane do danego pojazdu.

Dlaczego warto poszukać AC bez amortyzacji?

Dzięki brakowi amortyzacji można uzyskać odszkodowanie, które nie będzie pomniejszone o utratę wartości części. Jest to szczególnie ważne przy naprawie nowych samochodów i tych, które są reperowane w Autoryzowanych Stacjach Obsługi.

Warto pamiętać o tym, że wykupienie przez klienta ubezpieczenia autocasco z amortyzacją części uprawnia towarzystwo ubezpieczeniowe nie tylko do obniżenia wysokości odszkodowania o amortyzację części. Pozwala też na to, aby różnicować amortyzację części względem tego, jak szybkiemu zużyciu ulegają poszczególne podzespoły pojazdu. Przez to niektóre elementy ulegające szybszemu zużyciu mogą mieć faktycznie wyższą amortyzację i dodatkowo obniżać kwotę ostatecznie wypłacanego odszkodowania.

Kierowcy, którzy z tego powodu nie chcą zdecydować się na ubezpieczenie uwzględniające ubytek wartości części pojazdu, mogą poszukać autocasco z amortyzacją wynoszącą 0% albo dopłacić ubezpieczycielowi za zniesienie amortyzacji.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie z amortyzacją części?

Właściciele samochodów, którzy chcą wykupić dla nich autocasco, zawsze powinni wcześniej uważnie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia, czyli dokument który znajduje się na stronie każdego towarzystwa ubezpieczeniowego. Dzięki temu, że jest dostępny w internecie, można zapoznać się z jego treścią nawet jeszcze przed podjęciem decyzji o wykupieniu ubezpieczenia w określonym towarzystwie.

Treść OWU autocasco powinna dotyczyć wszystkich istotnych spraw związanych z wypłatą ubezpieczenia. Znajdą się wśród nich również informacje na temat amortyzacji części. Warto zwrócić uwagę na to, czy amortyzacja różnych części pojazdu różni się wysokością i jakiej zmianie ulega wraz z wiekiem samochodu. Sprawdzenie tych informacji pomoże wybrać odpowiednie autocasco.

Komentarze