ABC pracy spawacza - narzędzia, osprzęt i akcesoria zabezpieczające

Praca spawaczaPraca spawacza wymaga wiedzy, doświadczenia i wprawy. Trudno wyobrazić sobie spawalnictwo bez dobrego, skutecznego, a jednocześnie bezpiecznego warsztatu i narzędzi. Poza przestrzeganiem zasad właściwego wykonywania pracy, istotne jest także bezpieczeństwo. Podczas spawania wykorzystuje się zaciski spawalnicze, reduktory gazów i manometry, a to wymaga precyzji i skupienia. Jakie narzędzia i akcesoria wybrać?

Czym jest spawanie i jakie są jego rodzaje?

Spawanie to proces łączenia materiałów poprzez ich fragmentaryczne stopienie i zestalenie za pomocą spoiwa spawalniczego. Wykonuje się także spawanie bez dodatkowych składników łączących. Za pomocą tego procesu łączy się najczęściej materiały stalowe, metalowe i z tworzyw sztucznych. Wyróżnia się ponad dwadzieścia różnych metod spawania, ze względu na rodzaju stosowanych gazów, narzędzi czy spoiwa. Najczęściej wykorzystywane metody to spawanie gazowe, spawanie elektryczne oraz spawanie laserowe. Podczas spawania elektrycznego stosuje się spawarki, solidne zaciski spawalnicze i reduktory gazów. Z kolei spawanie gazowe polega na spalaniu acetylenu w skrajnie wysokiej temperaturze (3100 stopni C).

Praca spawacza

Podstawowe narzędzia w pracy

Najczęściej stosowanym urządzeniem w spawalnictwie jest spawarka. Te solidnie wykonane, z trwałych i wytrzymałych materiałów mogą kosztować nawet kilka tysięcy. Sprzęty tej klasy wykorzystywane są zwykle w specjalistycznych warsztatach czy zakładach produkcyjnych, gdzie kluczową rolę odgrywa dział spawalniczy.

Spawarki można obsługiwać ręcznie bądź automatycznie, a ze względu na przeznaczenie wyodrębnia się spawarki elektrodowe, do tworzyw sztucznych, transformatorowe czy światłowodowe.

W zakładach spawalniczych spotyka się także piece tyglowe, suszarki próżniowe czy przecinarki plazmowe, które uzupełniają podstawowe wyposażenie i znacznie usprawniają większość prac przy obróbce stali. Spawacze sięgają również po lutownice i zgrzewarki. Zestawy do lutowania, zaciski spawalnicze, zestawy dekarskie, lampy lutownicze i palniki gazowe wykorzystuje się zarówno na skalę przemysłową w zakładach pracy, jak i w prywatnych warsztatach na własne potrzeby.

Praca spawacza

Akcesoria zabezpieczające BHP

Niebezpieczne środowisko pracy stworzone przez skrajnie wysokie temperatury, opary gazów czy iskry, zmusza do stosowania środków ochrony osobistej. Są one specjalnie przygotowane do pracy spawacza i chronią całe ciało przed zagrożeniem ze strony czynników zewnętrznych. Przyłbice, fartuchy i rękawice spawalnicze to, tuż przy aparacie i zaciskach do spawania, najważniejszy osprzęt spawacza.

Przyłbice spawalnicze chronią głowę, twarz i oczy, a specjalne kolorowe szybki osłaniają przed iskrzącym i rażącym światłem. Przed działaniem promieniowania cieplnego i rozpalonych cząstek metali chroni fartuch, najczęściej wykonany ze skóry bydlęcej. Z niej także powstają rękawice, które mają skutecznie ochronić dłonie przed uszkodzeniami mechanicznymi, wysoką temperaturą, iskrami i odpryskami metali.

Jeśli dopiero zaczynasz pracę jako spawacz, koniecznie zaopatrz się w skuteczne akcesoria ochrony ciała i dobre jakościowo narzędzia spawalnicze.

Autor: www.stukpuk.pl.

Komentarze