5 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przed zakupem szczoteczki sonicznej

Zakup szczoteczki sonicznejSzczoteczki soniczne do zębów jeszcze do niedawna uznawane były za modny gadżet. Obecnie, tego rodzaju urządzenia coraz częściej goszczą w naszych łazienkach. Ten fakt wcale nie dziwi. Zakup dobrej szczoteczki sonicznej to nie tylko inwestycja w zdrowe zęby, ale również wygodny i łatwy sposób na dbanie o higienę jamy ustnej. Do wyboru mamy mnóstwo modeli, które kuszą swoją funkcjonalnością i skutecznością. Który z nich wybrać i na jakie funkcje i parametry zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Programy pracy w szczoteczkach sonicznych

Przed zakupem szczoteczki sonicznej, zastanów się jakie efekty chcesz osiągnąć. Szczoteczki soniczne nie tylko dokładnie czyszczą zęby, ale też troszczą się o specyficzne wymagania jamy ustnej, na przykład o wrażliwe dziąsła. Wyposażona w kilka trybów pracy szczoteczka soniczna lepiej wpasuje się w konkretne potrzeby Twoich zębów i dziąseł. Przy wrażliwych dziąsłach i częstych stanach zapalnych, dobrze jest szukać szczoteczki z delikatnym programem czyszczenia, jak Sensitive, Gum Care czy Soft. Przy delikatnych dziąsłach doskonale sprawdzi się też tryb do masażu, który łagodnie stymuluje dziąsła i poprawia ich ukrwienie. Z kolei jeśli pijesz dużo kawy i herbaty lub palisz papierosy, to z pewnością na Twoich zębach łatwo tworzą się przebarwienia. Dlatego jeśli chcesz się ich pozbyć lub zapobiegać ich powstawaniu koniecznie sprawdź czy szczoteczka ma tryb wybielający lub polerujący. Na tych programach szczoteczka pracuje z większa prędkością, dzięki czemu potrafi efektywniej usuwać niechciane osady. Jeśli planujesz zakup szczoteczki dla większej liczby domowników, to pamiętaj by uwzględnić też ich potrzeby. Więcej na temat szczoteczek sonicznych przeczytasz tu: https://www.shop-dent.pl/pl/blog/ranking-szczoteczek-sonicznych-2022-1308134131.html.

Prędkość szczoteczki sonicznej - jakie ma znaczenie?

Prędkość ruchów szczoteczki ma duży wpływ na efektywność mycia zębów. Im więcej ruchów szczoteczka soniczna wykonuje, tym dokładniej czyści nasze zęby z płytki bakteryjnej i innych osadów, lepiej też oczyszcza bardziej kłopotliwe obszary blisko przestrzeni międzyzębowych czy wzdłuż linii dziąseł. Warto jednak pamiętać, że prędkość szczoteczki zawsze dopasowujemy do stanu zdrowia i wrażliwości jamy ustnej. Dlatego bardzo dobrze sprawdzą się modele szczoteczek sonicznych z regulacją prędkości lub intensywności szczotkowania. W ten sposób, jesteśmy w stanie zawsze idealnie dopasować moc czyszczenia do tego, czego aktualnie potrzebuje nasza jama ustna. Dostępne na rynku szczoteczki pracują z prędkością od 62 000 do nawet 96 000 ruchów na minutę. Gdy zmagamy się z przebarwieniami na zębach lub mamy problem z szybko odkładającym się kamieniem nazębnym, to warto wybrać program o większej częstotliwością drgań i stosować go zamiennie z innymi trybami pracy. Z kolei gdy nasze dziąsła są bardziej tkliwe, warto wybrać wtedy tryb o mniejszej intensywności ruchów.

Czas pracy na jednym naładowaniu

Aby uniknąć zbyt częstego ładowania szczoteczki, warto sprawdzić jak wydajny jest akumulator. Jest to szczególnie istotne, gdy chcemy kupić szczoteczkę dla całej rodziny lub dużo podróżujemy. Rzadsze  ładowanie szczoteczki, to też dłuższa żywotność akumulatora. Do wyboru mamy modele, które na jednym naładowaniu pracują średnio od 2 do 3 tygodni. Warto podkreślić, że ten czas odnosi się do używania szczoteczki przez jedną osobę dwa razy dziennie przez dwie minuty. Bardziej wydajne modele gwarantują czas pracy bezprzewodowej do 6 lub 10 tygodni. Znajdą się też dużo bardziej wytrzymałe szczoteczki, które wystarczy ładować raz na pół roku.

Funkcje dodatkowe w szczoteczkach sonicznych

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę do dodatkowe funkcjonalności, ułatwiające korzystanie ze szczoteczki. Można tu wymienić chociażby czujnik nacisku, który pierwotnie wywodzi się ze szczoteczek oscylacyjno-pulsacyjnych, w których jest wręcz niezbędny. Sygnalizuje on, kiedy za mocno dociskamy szczoteczkę do zębów. Czujnik ten nie jest niezbędny w szczoteczkach sonicznych, ze względu na całkiem inną technologię działania. Gdy jednak zależy nam na pełnej kontroli w czasie mycia zębów, warto zwrócić uwagę na tę funkcję. Dla wielu osób, przydatna może się okazać szczoteczka soniczna z dedykowaną aplikacją na smartfon, szczególnie jeśli mamy problem z dokładnym myciem zębów. Dzięki tej funkcjonalności możemy na przykład dowiedzieć się, jakie obszary pomijamy lub w których miejscach za mocno dociskamy szczoteczkę. Niektóre szczoteczki soniczne posiadają funkcję przypominającą o wymianie końcówki na nową.

Przydatne akcesoria do szczoteczki sonicznej

Najbardziej popularnym dodatkiem do szczoteczki sonicznej jest etui. Przyda się zwłaszcza na wyjazdach, ale także do przechowywania szczoteczki w domu. Etui podróżne w niektórych modelach może pełnić także funkcje ładowarki. Dzięki temu możemy, na przykład naładować szczoteczkę podczas jazdy samochodem. Jeśli nosisz aparat ortodontyczny możesz rozważyć zakup szczoteczki sonicznej ze specjalną końcówką do aparatów. Taka końcówka łatwiej dociera do zakamarków przy aparacie.