5 pytań, na które musimy odpowiedzieć, jeśli chcemy kupić switch

SwitchBudowa własnej sieci internetowej zmusza nas do zakupu switcha. Okazuje się, że sprawa wyboru odpowiedniego urządzenia nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać - oferta rynkowa jest naprawdę rozbudowana, a poszczególne urządzenia różnią się od siebie wydajnością i funkcjonalnością. Jak wybrać switch idealny? Oto 5 pomocnych pytań.

1. Do czego ma służyć nowy przełącznik?

Pierwszym pytaniem, na jakie musimy odpowiedzieć jeśli chcemy kupić switch jest określenie, do czego tak naprawdę będzie on służył. Inne parametry i możliwości powinno bowiem posiadać urządzenie wykorzystywane do sieci biurowych, inne do infrastruktury przemysłowej. W tym pierwszym przypadku najważniejsze będą kwestie możliwości sprzętowych, w drugim równie ważna będzie też odpowiednia konstrukcji - odporna na wysokie temperatury czy też wstrząsy.

2. Zarządzalny czy niezarządzalny?

Switche niezarządzalne są prostsze w obsłudze i tańsze niż ich zarządzalne odpowiedniki. Mimo to wybór urządzenia zarządzalnego daje sporo konkretnych i przydatnych możliwości. Wbrew pozorom nie są to tylko skomplikowane funkcje do wykorzystania jedynie w szczególnych przypadkach. Na przykład bardzo przydatne mogą się okazać rozwiązania takie jak QoS, które pozwala na ustawianie priorytetu przesyłania dla najważniejszych danych, filtrowanie adresów MAC czy też możliwość tworzenia wirtualnych sieci VLAN.

3. Ile i jakie porty potrzebujemy?

Podstawowym parametrem każdego switcha jest ilość i typ posiadanych portów. Najmniejsze przełączniki wyposażone są w kilka gniazd, największe z kolei posiadają ich 48 czy nawet 96. Ile potrzebnych jest naszej firmie? – Oczywiście wszystko zależy to od wielkości sieci i planowanej przyszłości. Nie musimy szczegółowo określać, że potrzeba nam np. 33 wejść, nic się nie stanie, gdy kilka portów będzie nieużywanych. Jednak zakup urządzenia z 24 portami, gdy potrzebujemy 6-8, to na pewno gruba przesada. Równie ważna jak ilość jest też jakość gniazd przełącznika. Większość aktualnie dostępnych urządzeń wykorzystuje okablowanie miedziane, coraz więcej jest jednak switchy wyposażonych w kilka, czy nawet we wszystkie porty światłowodowe. Te ostatnie polecane są dla przedsiębiorstw, które w codziennej pracy przesyłają olbrzymie ilości danych. Nie można jednak zapominać, że switch musi też pasować do aktualnie używanego przez nas standardu okablowania - mówi specjalista z firmy Thomas IT.

Warto też zwrócić uwagę na ilość i typy dodatkowych portów, które pozwalają np. na łączenie wieżowe przełączników, czy podłączanie innych urządzeń.

4. Czy będziemy korzystać z zaawansowanych funkcji?

Jak już wspomniano, możliwości poszczególnych zarządzalnych switchy są bardzo zróżnicowane. Wiele z nich daje dodatkowe możliwości, które jednak mogą okazać się użyteczne jedynie w określonych przypadkach. Tak ja w przypadku innego sprzętu elektronicznego, tak również gdy kupujemy przełącznik warto się jednak zastanowić, czy dodatkowe i oczywiście drogie funkcjonalności będą nam tak naprawdę potrzebne. Każda dodatkowa opcja to bowiem kolejne setki, a nawet tysiące złotych. Po co jednak za nie płacić, gdy są naszej sieci niepotrzebne?

5. Ile możemy zapłacić za switch?

Ostatnim pytaniem, na które musimy odpowiedzieć jest to, ile możemy zapłacić za nowy przełącznik?

- Rozpiętość cen i możliwości przełączników jest bardzo duża - dostępne są bowiem zarówno urządzenia kosztujące kilkaset, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Zawsze więc pamiętać należy, by porównywać tylko switche o podobnych parametrach i określić potrzeby krytyczne, z których nie możemy zrezygnować, oraz opcjonalne, które są mniej ważne. Zawsze bowiem lepiej kupić prostsze urządzenie spełniające podstawowe wymagania, niż przełącznik z mnóstwem rzadko używanych funkcji, który będzie miał np. zbyt mało portów. - dodaje specjalista z firmy Thomas IT.

Wybierając optymalny dla swojej firmy switch trzeba więc zwrócić uwagę na wiele czynników. Zawsze warto rozpatrywać je łącznie, by dobrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie. Dodatkowo warto tez skorzystać z pomocy specjalistów, którzy chętnie pomogą w doborze optymalnego rozwiązania.

Komentarze