5 porad, które musisz uwzględnić wysyłając przesyłki zagraniczne

Przesyłki zagranicznePlanując wysłanie paczki zagranicznej z Polski trzeba mieć świadomość, że to całkowicie inny typ zlecenia niż przesyłka krajowa. Dlaczego wysyłka kurierska do innego kraju niesie za sobą szczególne detale? Kluczowa kwestia to wybór firmy, ale też zadbanie o odpowiednie procedury.

Przesyłki zagraniczne to już codzienność - ze względu na coraz ściślejsze relacje biznesowe krajowych przedsiębiorców z obcokrajowcami oraz szeroką Polonię rozsianą po świecie. W efekcie firmy kurierskie codziennie zapewniają dostawę paczek zarówno do państw pobliskich, jak i oddalonych od Europy. Na co zwrócić uwagę planując zagraniczne przesyłki kurierem?

Przesyłki zagraniczne - sprawdź termin doręczenia paczki

Choć firmy kurierskie to w większości sprawdzone marki, warto przeanalizować rynek pod kątem dostawy przesyłki. Liderzy branży zapewniają obsługę codziennych połączeń między wybranymi krajami czy regionalnymi hubami. W efekcie nawet przesyłki do USA mogą być relatywnie szybko dostarczone do odbiorcy. Niemniej przed złożeniem zlecenia warto upewnić się, w jakim orientacyjnym czasie firma kurierska doręczy paczkę do kraju przeznaczenia.

Zweryfikuj procedury związane z wysyłką zagraniczną

Przesyłki zagraniczne to kwestia ceł, podatków, zawartości tego, co znajduje się wewnątrz opakowania. O ile w krajach Wspólnoty zasady są ujednolicone, w innych państwach - patrząc z perspektywy polskiej - regulacje bywają oryginalne. Przesyłki do Niemiec nie mogą zawierać np. mleka bez świadectwa weterynaryjnego - przy czym podobnych ograniczeń nie ma już np. w zakresie innych państw Europy. Z kolei Włosi wykluczają wysyłkę kosmetyków, olejów i środków dezynfekujących.

Ustal, czy możliwe jest śledzenie przesyłki

Zlecenie przesyłki zagranicznej szczególnie wiąże się z weryfikacją, gdzie znajduje się paczka. Duże firmy kurierskie zapewniają pełne śledzenie - to lokalizowanie na podstawie danego etapu sortowania. Nie dotyczy to jedynie odległych lokalizacji - podkreślają specjaliści z serwisu do zamawiania firm kurierskich, Kurjerzy.pl. Zwracają uwagę np. na zawirowania, jakie będą typowe dla Wysp Brytyjskich. Brexit sprawia, że warto monitorować np. gdzie znajdują się wysłane paczki do Anglii w sytuacji, gdy może dojść do zawirowań transgranicznych.

Sprecyzuj zasady reklamacyjne

O ile duże firmy kurierskie przedstawiają przejrzyście kwestię reklamacji i zasad obsługi zamówień, mniejsi przewoźnicy miewają z tym problemy. Warto jeszcze przed złożeniem zlecenia ustalić m.in.:

  • jakie są zabezpieczenia firmy kurierskiej na wypadek utraty lub zniszczenia przesyłki,
  • w jaki sposób wygląda procedura zwrotu pieniędzy za paczki za pobraniem,
  • ile czasu trwa rozpatrywanie postępowania reklamacyjnego.

W ten sposób masz pewność, jak wyglądać będzie obsługa zamówienia w przypadku niespodziewanych komplikacji.

Przeanalizuj ceny przesyłek zagranicznych

Koszt wysyłki do zagranicznego kraju może się znacząco różnić. Paczki do państw Europy dostarczyć można znacznie taniej niż w przypadku tych, które wymagają transportu lotniczego. Stąd ważna jest analiza cen i szybkie porównanie aktualnych warunków. Np. serwis Kurjerzy.pl automatycznie oblicza, jaka jest cena przesyłki zagranicznej w zależności od jej wymiarów i państwa doręczenia. Daje to pełną kontrolę nad polityką cenową - szczególnie jeśli przesyłki zagraniczne wysyłane są w ramach sklepu internetowego.