4 nieoczywiste sposoby na naukę języka obcego

Nauka języków obcychZnajomość języka obcego to nieoceniona umiejętność. W dzisiejszych czasach, podczas poszukiwań nowej pracy, jest wręcz wymagana. Pomaga również w podróżowaniu i nawiązywaniu nowych relacji. Kompetencje językowe są niezwykle ważnym elementem w życiu człowieka. Jak poprawić swoje zdolności do języków obcych, kiedy ledwo starcza czasu na "normalne" życie i kursy nie wchodzą w grę? Poznaj kilka nieoczywistych sposobów.

Zacznij od seriali

Wieczory to Twój czas na odpoczynek? Zamień go na aktywny odpoczynek. Bez problemu możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i odpalić Netflixa. Idealnym pomysłem będzie odnalezienie serialu w języku, którego chcesz się nauczyć. Seriale z różnych krajów pozwalają szybciej osłuchać się z językiem, nowym słownictwem i gramatyką. Mózg podświadomie dostaje nową dawkę wiedzy i oswaja się z materiałem. Na Serialowy.pl znajdziesz bogatą bazę seriali z różnych krajów.

Warto oglądać obcojęzyczne seriale z oryginalnym dźwiękiem i z napisami w języku ojczystym. Początki bywają ciężkie, ale idzie się przyzwyczaić. To pozwala przede wszystkim na zapoznanie się z wymową i akcentem języka obcego. Z czasem można zrezygnować z napisów w "swoim" języku i zamienić je na napisy oryginalne lub całkowicie z nich zrezygnować. Wszystko zależy od tego, jaki etap nauki osiągnęliśmy.

Podcasty lub YouTube

Nie masz czasu na oglądanie seriali? W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się aplikacje takie jak Spotify czy YouTube.

Na pierwszej z nich znajdziesz bogatą ofertę podcastów. Są one dostępne w języku, którego pragniesz się uczyć. Nie ma nic przyjemniejszego niż słuchać publikacji na interesujący Cię temat w języku, który za kilka miesięcy będziesz miał opanowany! Nauka przebiega dzięki temu przyjemniej i sprawniej.

Na YouTube natomiast przeważają filmy i muzyka. Nie są to filmy pokroju Netflix. Są zdecydowanie krótsze i mają inną formę. Piosenki nie do końca są dobrym sposobem na naukę języka obcego, ponieważ gramatyka i słownictwo, którego używają artyści to często język uproszczony. Może na późniejszy etap nauki, kiedy podstawy będą już opanowane, jest to forma jak najbardziej w porządku!

Apki, aplikacje

Do jednych z nieoczywistych sposobów na naukę języka obcego należą aplikacje językowe. Dlaczego nieoczywistych? Wielu myśli, że takie apki na wstępie muszą być płatne, a wcale tak być nie musi.

Niektóre z nich udostępniają gotowe kursy i materiały, co pozwala na naukę w każdych warunkach. Z pomocą aplikacji językowych opanujesz podstawowe słówka, gramatykę i proste konstrukcje czasowe.

Duolingo, to aktualnie jedna z najbardziej znanych darmowych aplikacji do nauki języka obcego. Oferuje naukę gramatyki oraz słówek. Przyjemny aspekt wizualny tej aplikacji pozwala na równie przyjemne korzystanie z niej i przyswajanie wiedzy w szybkim tempie.

Inne aplikacje do nauki wybranego języka obcego:

  • Babbel,
  • Drops.

Fiszki

Ciekawym i nietypowym sposobem nauki jest tworzenie własnych fiszek online. Stopniowe poznawanie słownictwa jest skuteczną metodą na naukę języka. Można je powoli stosować, tworząc pełne zdania, krótkie wypowiedzi lub opowiadania. Wiadomo, że im więcej nowych słówek, tym trudniej zapamiętać, jednak na tym polega nauka. Dzięki fiszkom wszystko jest łatwiejsze.

Do tego również są gotowe i przystosowane programy, takie jak Fiszkoteka i Quizlet. Możesz mieć je również w postaci aplikacji, co zdecydowanie ułatwia codzienną naukę. Jeśli jesteś tradycjonalistą, to zapisz słowo po polsku, a na drugiej stronie umieść jego odpowiednik w języku obcym i gotowe. Rozłóż fiszki i ćwicz słówka w każdej wolnej chwili.

Słówka na fiszkach mogą być słówkami z serialu, który oglądasz lub z podcastu, który słuchasz.

Podsumowanie

Te cztery tak banalne, a na swój sposób nieoczywiste techniki na naukę języka obcego powinny sprawić, że odniesiesz swój osobisty językowy sukces. Szybko zauważysz pierwsze postępy, jeśli prawidłowo podejdziesz do tego wyzwania. Gotowy? Spróbuj znaleźć sposób dla siebie.