12 prostych sposobów i narzędzi zwiększających Twoją prywatność w Sieci

Prywatność w SieciKiedyś utrzymanie tajemnicy było proste. Zwyczajnie nie należało nią z nikim się dzielić. Współcześnie to nie wystarczy. Informacje, których nie chcielibyśmy nikomu opowiadać zbiera nasza przeglądarka, telefon i urządzenia mobilne. Jesteśmy na "podsłuchu" 7 dni w tygodniu 24 h na dobę, gdyż jest on elektroniczny i niezależny od naszej woli. Czy jednak do końca? Prywatność w internecie jest możliwa. Tylko, aby ją uzyskać musimy podjąć pewne kroki.

W artykule przedstawimy Wam 12 sposobów na przeglądanie internetu bez obaw o to, że niepowołane osoby przywłaszczą sobie cenne dla nas dane.

1. Sieć TOR

TOR, czyli sieć cebulkowa niema zbyt wiele wspólnego z mitycznym nordyckim bogiem lub postacią z filmów Marvela z wyjątkiem tego, że dzięki niej cenne dla nas informacje są chronione przez inne elementy tej sieci. Tor jest prostym w użyciu narzędziem, za którego pomocą nasze dane będą szyfrowane, a komunikacja odbywa się w sposób anonimowy ze względu na połączenie, które przechodzi przez kilka losowych komputerów dołączonych do sieci.

2. VPN

Technologia VPN tworzy wirtualny tunel dla naszej transmisji, który zabezpiecza dane płynące w jego wnętrzu. Korzystając z usługi VPN ktoś, kto chce "podejrzeć" co robimy jest informowany tylko o tym, że transmisja ma miejsce i trwa. Nie ma jednak możliwości zobaczenia co dzieje się we wnętrzu owego wirtualnego tunelu.

3. Tryb prywatny w przeglądarce internetowej

To jedno z łatwiejszych rozwiązań, na które może pozwolić sobie użytkownik internetu, celem zyskania odrobiny prywatności. Jest ono dostępne z poziomu praktycznie każdej przeglądarki. Niestety niesie też ze sobą pewne ograniczenia. Korzystając z okna prywatnego nie staniemy się całkowicie niewidzialni i nie zabezpieczymy się przed śledzeniem. Zredukowana zostanie jednak liczba danych, która będzie pobierana przez strony internetowe na temat naszej sieciowej aktywności.

4. TOR Browser Bundle

Dzięki TOR Browser Bundle proces podłączenia do sieci cebulkowej jest w pełni zautomatyzowany, co sprawia, że korzystanie z niej jest znacznie łatwiejsze. Przeglądarka TOR'a jest zbudowana na silniku Mozilli.

5. Szyfrowanie twardego dysku

Szyfrowanie twardego dysku będzie raczej naszą bronią ostateczną niż dobrym sposobem na zyskanie prywatności w internecie. Szyfrujemy dyski twarde przy pomocy których łączymy się z internet. Wykorzystujemy do tego nawet darmowe, windowsowe programy.

6. Wyszukiwarka DuckDuckGo

To stosunkowo jeszcze mało popularna wyszukiwarka, jednak z pewnością zyska nieco więcej rozgłosu, gdyż coraz więcej osób interesuje się tematem prywatności w internecie. DuckDuckGo nie przechowuje plików cookies, adresów IP, ani nie bombarduje użytkownika reklamami.

7. Wtyczka HTTPS Everywhere

Jeśli już jesteśmy przy przeglądarkach warto wspomnieć również o wtyczkach, które zapewnią nam co nieco prywatności. HTTPS Everywhere jest dostępne na Firefox'ie i Chrome'ie i wymusza połączenie szyfrowane na każdej witrynie.

8. Wtyczka NoScript Security Suite

Wtyczka do Firefox'a, która zabezpiecza nas przed wirusami i innymi złośliwymi skryptami zagnieżdżonymi w kodzie strony. Ochroni nas ona przed atakami typu XSS, które mogą spowodować wykonanie niepożądanych akcji oraz obejście ustawień kontroli użytkownika.

9. Bezpieczna poczta

Prywatność w internecie można uzyskać nie tylko przy pomocy narzędzi, które będą chronić nasze dane przy przeglądaniu stron internetowych. Jeśli chcemy być w sieci bezpieczni powinniśmy również zabezpieczyć naszą pocztą mailową. To przez nią mogą trafić na nasz komputer bardzo nieprzyjemne wirusy, które będą wykradać nasze dane. Bardzo częstymi ofiarami ataków przeprowadzanych drogą mailową są klienci banków. Hakerzy podszywają się pod naszą instytucję bankową a otworzenie ich wiadomości, bądź załącznika do niej dokończonego, może skończyć się dla nas poważnymi konsekwencjami. Łącznie z wyczyszczeniem całego konta w banku. Dlatego, aby zabezpieczyć się przed takimi sytuacjami warto jest wybrać skrzynkę pocztową oferującą zaawansowane systemy szyfrowania. Jednym z przykładów takiej skrzynki mailowej jest szwajcarskie ProtonMail.

10. Zabezpiecz swój komunikator

Praktycznie wszyscy używamy facebook'owego messengera. Jest on tak popularny jak jeszcze kilka lat temu gadu-gadu lub tlen. Jednak wraz z jego globalnym zainteresowaniem nie poszło w parze bezpieczeństwo użytkowania. Dane, które przesyłamy za pośrednictwem messengera są niezwykle łatwe do przechwycenia, co jest świetnym poletkiem dla hakerów, a także działalności osób niepowołanych do ich zobaczenia. Aby zabezpieczyć swoją komunikację i dane, które przesyłamy warto jest wybrać alternatywny komunikator, np. WhatsApp, Viber lub Telegram.

11. Nie korzystaj z otwartych sieci WIFI

Otwarte sieci WIFI mogą stanowić idealny wabik na osoby, które są spragnione dostępu do sieci. Są jak cukierek dla dziecka pozostawiony bez chętnego do jego zjedzenia. Oczywiście, że się skusimy. Jednak, czy powinniśmy? Jeśli mamy odpowiednie zabezpieczenia - np. VPN - nie musimy obawiać się nawet korzystania z sieci publicznej. W przeciwnym razie lepiej poczekać ze skorzystaniem z internetu do powrotu do domu.

12. Unikaj słabych haseł

Dobre hasło nie jest trudne do skonstruowania. Takie, które złożone jest jedynie z liter lub cyfr jest znacznie łatwiejsze do złamania niż te, które zawierają również znaki specjalne. O ile to możliwe jak najbardziej komplikuj swoje hasła. Nie używaj jednak wszędzie takich samych, gdyż gdy haker złamie jedno uzyska już dostęp do wszystkich Twoich usług.

Autor: www.topvpn.pl.

Komentarze