Zasilacz modułowy - opis i zastosowanie

Zasilacz modułowyWystarczy obejrzeć się dookoła, a na pewno spotykamy nie jeden zasilacz w naszym otoczeniu. Czy to komputer, czy laptop, a może ładowarka nie wypięta z gniazdka? Zasilacze to codzienność w naszym życiu, to dzięki nim prąd przyjmuje odpowiednie napięcie, aby nasze urządzenia działały poprawnie.

Do czego służy zasilacz modułowy?

Zasilacze modułowe wykorzystywane są w wielu dziedzinach. Stosuje się je przede wszystkim w automatyce, elektronice i mechanice przemysłowej, ale także możemy spotkać je w życiu codziennym. Wykorzystywane są w urządzeniach, które w stanie spoczynku muszą mieć niski pobór energii, czyli na przykład monitory czy telewizory. Zasilacze modułowe służą także do rozbudowanych i zaawansowanych systemów oświetlenia, gdyż mogą obsłużyć zestaw pobierający aż 320W.

Dlaczego zasilacz modułowy?

Zasilacze modułowe są produkowane w aluminiowych obudowach przez co często występuje problem z dobrym ukryciem ich w suficie czy też za szafkami. Popularnym rozwiązaniem są zasilacze modułowe SLIM w których aluminiowa obudowa zastąpiona jest plastikiem. Za sprawą mniejszej wersji w łatwy sposób możemy ukryć nasze zasilacze. Oba modele, nie ważne gdzie zamontowane potrzebują dobrej wentylacji powietrza. Miejsca w których są montowane powinny posiadać dostęp do powietrza, dzięki czemu zwiększymy żywotność naszych urządzeń. Jeśli nie możemy znaleźć miejsca z swobodnym przepływem powietrza warto zaopatrzyć się w zasilacz hermetyczny. Są one szczelnie zamknięte, a ciepło odprowadzane jest poprzez wbudowany radiator. Dodatkowo zasilacze modułowe posiadają liczne zabezpieczenia, dzięki którym unikniemy zwarć lub przeciążeń w sieci, a nasze oświetlanie będzie chronione.

Oświetlenie LED, a zasilacz modułowy

W dzisiejszych czasach coraz częściej, jak prawie nie zawsze, spotykamy się z oświetlaniem LED. Oświetlanie te najczęściej potrzebuje stałego i stabilnego napięcia 12V. Zasilacze Ledowe modułowe posiadają układ stabilizujący, dzięki czemu idealnie nadają się do tego typu oświetlenia. Większość sieci oświetlenia LED jest zasilane napięciem 12V, jedyne różnice między zasilaczami to ich moc i rozmiar. Jeżeli nasza sieć oświetlenia jest rozbudowana powinniśmy zastosować zasilacze modułowe o większej mocy. Pamiętajmy, aby wybierać zasilacze nieco mocniejsze, zwiększy to żywotność naszego urządzenia.

Jaką moc ma nasz zasilacz? Jak go wybrać i zamontować?

Moc naszego zasilacza obliczamy w Watach (W). Wystarczy jedynie pomnożyć napięcie (V) naszego zasilacza przez natężenie (A) prądu jakie generuje. Na przykład zasilacz modułowy o napięciu 12V i natężeniu 2,1A zasili oświetlanie o mocy do 25,2W. Dzięki tej wiedzy jesteśmy w stanie dopasować zasilacz modułowy do naszego oświetlenia. Wybór urządzenia jest dowolny, różnicą jest rozmiar, który zależy od naszej powierzchni do montażu. Pamiętajmy także o odpowiedniej mocy i napięciu, aby nasze oświetlenie mogło działać w pełni poprawnie. Montaż zasilacza jest banalnie prosty, wystarczy zamontować przewód + i - w odpowiednie miejsca i dokręcić go śrubką.

Źródło: www.zasilacze-meanwell.pl.

Komentarze