Sprężarki śrubowe - przegląd oferty Kaeser Kompressoren

HSD, czyli sprężarki śrubowe z dwoma jednostkami sprężającymi

Podstawowym zadaniem sprężarki jest wytworzenie sprężonego powietrza, czyli powietrza o wyższym ciśnieniu niż otaczające nas powietrze atmosferyczne. W sprężarkach śrubowych Kaeser Kompressoren sprężanie odbywa się poprzez zassanie powietrza z otoczenia do bloku śrubowego z precyzyjnie wyjustowanymi wirnikami o profilu Sigma, które wyglądem przypominają dwie idealnie dopasowane do siebie śruby obracające się z niską prędkością.

sprężarki i kompresory marki Kaeser Kompressoren

Dlaczego z niską?

Bo moc dostarczana przez silnik może być przetworzona za pomocą małych bloków sprężarek pracujących z dużą prędkością obrotową lub dużych bloków pracujących z niską - i właśnie to drugie rozwiązanie jest bardziej energooszczędne. Zgodnie z mottem firmy dostarcza ono "więcej sprężonego powietrza przy mniejszym zużyciu energii".

Przejście powietrza przez blok śrubowy powoduje "ściśnięcie" cząsteczek powietrza, czyli zwiększenie jego ciśnienia. W ten właśnie sposób otrzymujemy sprężone powietrze.

Do czego można je wykorzystać?

Sprężone powietrze dostarczane przez sprężarki śrubowe, czyli urządzenia przystosowane do wytwarzania sprężonego powietrza o stałym zadanym ciśnieniu w trybie pracy ciągłej wykorzystywane jest przede wszystkim w przemyśle i rzemiośle. Znajduje ono zastosowanie m.in. w oczyszczaniu, pakowaniu, w transporcie pneumatycznym, porusza siłowniki na liniach produkcyjnych, jest używane przy nakładaniu powłok np. w lakierniach, zasilaniu narzędzi itd.

Wirniki bloku śrubowego o profilu Sigma

Kompresory śrubowe Kaeser Kompressoren

Kompresory z wtryskiem oleju i bez wtrysku oleju

Kaeser Kompressoren produkuje sprężarki śrubowe z chłodzeniem olejowym serii od SXC do HSD o wydajności od 0,26 do 86 m3/min, a także sprężarki śrubowe bez wtrysku oleju (tzw. sprężarki bezolejowe) w trzech seriach: CSG-2, DSG-2, FSG-2 i zakresie wydajności 3,2-50,8 m3/min.

Czym różnią się sprężarki olejowe od bezolejowych?

Zasada działania jest taka sama, różnica polega na konieczności podawania oleju do wnętrza bloku w przypadku pierwszej grupy sprężarek. Olej wtryskiwany jest do elementu sprężającego i spełnia tam funkcję chłodzącą, uszczelniającą i smarującą. Mieszanina powietrza i oleju trafia następnie do zbiornika separatora oleju, gdzie olej jest wytrącany.

W kompresorach bez wtrysku oleju elementy sprężające wykonane są z materiałów o niskim współczynniku tarcia oraz powleczone specjalną powłoką Ultracoat, co eliminuje konieczność użycia oleju jako czynnika smarującego. Bloki, bo w tym przypadku mówimy o kompresorach 2-stopniowych są chłodzone wyłącznie z zewnątrz. Wolne od kontaktu z olejem powietrze jest szczególnie ważne dla branż takich jak: przemysł spożywczy, browarnictwo, produkcja napoi, farmaceutyka, elektronika, przemysł tekstylny. Śrubowe sprężarki bezolejowe firmy Kaeser Kompressoren występują w dwóch wersjach z chłodzeniem wodą i powietrzem.

Sprężarka śrubowa z dwoma jednostkami sprężającymi

Ciekawym rozwiązaniem wśród sprężarek z wtryskiem oleju firmy Kaeser Kompressoren jest seria HSD, czyli sprężarki śrubowe z dwoma jednostkami sprężającymi.

Co to oznacza w praktyce?

Konstruując HSD inżynierowie Kaeser Kompressoren zamknęli w jednej obudowie dwie duże, oddzielne sprężarki. Każda z nich jest wyposażona indywidualnie we własny napęd bezpośredni 1:1, sterowanie Sigma Control 2 oraz system chłodzenia. W ten sposób osiągnięto wydajność o przedziale 10,1-89 m3/min.

Tak wysokie osiągi predysponują sprężarki HSD do wykorzystania w przemyśle samochodowym czy w hutach stali. Nie jest to koniec zalet tego urządzenia. Zamkniecie dwóch sprężarek w jednej obudowie pozwala znacznie zaoszczędzić powierzchnię ustawczą w porównaniu do dwóch wolnostojących sprężarek, które sumarycznie osiągają taką samą wydajność jak HSD.

Ponadto każda ze składowych sprężarek może pracować niezależnie, dzięki czemu w przypadku przeprowadzenia prac konserwacyjnych jednej z jednostek sprężających nadal dostarczane jest 50% wydajności.

Kompresory z napędem pasowym

Wszystkie urządzenia firmy Kaeser Kompressoren wyposażone są w wysokoefektywne i energooszczędne silniki klasy IE03 i IE04. W czterech najniższych wydajnościowo seriach sprężarek przeniesienie mocy z silnika na blok śrubowy zostało rozwiązane za pomocą napędu pasowego. Sprężarki z napędem pasowym to serie: SX, SM, SK oraz ASK. Automatyczny napinacz pasków klinowych zapewnia stałą skuteczność przenoszenia napędu, 1 łatwo dająca się zdjąć obudowa sprężarki śrubowej umożliwia szybkie przeprowadzenie niezbędnych prac serwisowych. Każdy kompresor śrubowy tych serii dostępny jest opcjonalnie w wykonaniu ze zintegrowanym osuszaczem chłodniczym (model T) oraz z regulacją prędkości obrotowej (model SFC).

Kompresory z napędem bezpośrednim

Od serii ASD w wzwyż sprężarki wyposażone są w napęd bezpośredni 1:1. Łączy on poprzez elastyczne sprzęgło blok bezpośrednio z silnikiem napędowym bez strat przeniesienia mocy. Podobnie jak w przypadku serii sprężarek z napędem pasowym, wszystkie urządzenia Kaeser Kompressoren z napędem bezpośrednim dostępne są w wykonaniu ze zintegrowanym osuszaczem oraz z regulacją prędkości obrotowej.

Gotowe stacje sprężonego powietrza

Kaeser Kompressoren w swojej ofercie posiada również całą gamę profesjonalnych urządzeń do osuszania i oczyszczania sprężonego powietrza, technik odprowadzania i uzdatniania kondensatu oraz magazynowania powietrza i stabilizacji ciśnienia.

Jednak przy mniejszym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze, jakie występuje w małych zakładach przemysłowych i rzemieślniczych warto zastanowić się nad gotowymi stacjami sprężonego powietrza oferowanymi przez tego producenta. Dokładniej nad podstawową wersją stacji sprężonego powietrza czyli serią SXC oraz bardziej zaawansowanym rozwiązaniem z serii Aircenter. W obu przypadkach w jednej obudowie mieści się sprężarka, osuszacz chłodniczy i zbiornik sprężonego powietrza, tworzące kompletny i gotowy do podłączenia do sieci system. Zaletą obu serii jest niewielka powierzchnia ustawcza (w przypadku SXC jest to jedyne 0,62 m2). Wbudowany osuszacz zapewnia wysoką jakość sprężonego powietrza oraz chroni narzędzia i sieć przed korozją. SXC posiada lekką, ale wytrzymałą obudowę z rotacyjne spiekanego polietylenu, natomiast seria Aircenter metalową obudowę. Wydajność serii SXC to 0,26-0,80 m3/min, a Aircenter 0,26-2,55 m3/min.

Więcej informacji i szczegółowe dane techniczne kompresorów śrubowych znajdą Państwo na stronie https://pl.kaeser.com/produkty/sprezarki-srubowe.