Samochodowe opony całoroczne - nie taki diabeł straszny jak go malują?

Samochodowe opony całoroczne - bieżnikJeszcze wcale nie tak dawno temu, sporo renomowanych firm oponiarskich działających na rynkach europejskich traktowało opony całoroczne, jako propozycję dla użytkowników samochodów, którzy gotowi są na naprawdę spore kompromisy. Sytuacja uległa jednak sporej zmianie i dzięki coraz to lepszym oponom całorocznym, w niektórych przypadkach okazać się może, że sezonowe wymiany ogumienia mogą w najbliższym czasie stracić na znaczeniu.

Rynek opon całorocznych

Kilka lat temu wiodące firmy zajmujące się produkcją opon nie sygnowały swoim logo opon całorocznych, ponieważ było to uznawane za swego rodzaju problem wizerunkowy. Sytuacja ta uległa jednak zmianie kiedy Michelin do swojej oficjalnej oferty dołączył właśnie opony całoroczne. Żeby nie pozostać w tyle, jakiś czas później również Continental, zarzekający się wcześniej, że w przypadku produktów tej marki nie ma miejsca na kompromisy, wprowadził na rynek swoje opony całoroczne. Co ciekawe, w ciągu zaledwie kilku lat rynek opon całorocznych w Europie wzrósł o ponad 200%, co sprawia, że inżynierowie coraz to intensywniej pracują nad rozwiązaniem problemu z dostosowaniem charakterystyki ogumienia do skrajnych warunków atmosferycznych.

Co przemawia za podjęciem decyzji o zakupie opon całorocznych?

Niezależne testy potwierdzają, że opony całoroczne są coraz to lepsze, co związane jest m. in. z tym, o czym mowa była wcześniej, a więc wprowadzaniem ich do swojej oferty przez najlepsze firmy z branży oponiarskiej.

Z punktu widzenia kierowcy opony całoroczne mają sporo zalet - nie trzeba płacić i czekać w kolejce w warsztatach wulkanizacyjnych, znikają problemy z przechowywaniem nieużywanego aktualnie kompletu opon oraz oczywiście pojawiają się widoczne oszczędności. Jeżeli jesteśmy posiadaczami nowoczesnego auta, to ponadto czujniki ciśnienia powietrza w oponach sprawią, że kompromisy związane z jazdą na takich oponach w warunkach zimowych nie będą już tak bolesne.

Kto może zdecydować się na takie rozwiązanie?

Eksperci motoryzacyjni są w większości przypadków zgodni, jeżeli chodzi o odpowiedź na to pytanie - jeżeli jesteś kierowcą, który zimą porusza się głównie po mieście, gdzie drogi są zazwyczaj dobrze odśnieżone, inwestowanie w opony zimowe jest po prostu nieekonomiczne, w takim przypadku opony całoroczne, to najlepsze rozwiązanie.

Opony całoroczne, z pewnością nie są przeznaczone do samochodów sportowych i kierowców, którzy preferują dynamiczną jazdę, jeżeli jednak dysponujemy miejskim samochodem, którego silnik nie charakteryzuje się jakąś specjalnie dużą mocą, a do tego więcej stoimy w korkach, niż faktycznie jedziemy, dobre opony całoroczne z pewnością zdają swój egzamin również w zimie.

Jak wybrać dobre opony całoroczne?

Decydując się na zakup opon całorocznych, warto zainwestować w modele sprawdzonych producentów, co zagwarantuje nam większe poczucie bezpieczeństwa i komfort jazdy. Dobrym pomysłem jest sprawdzenie wyników testów prowadzonych np., przez niemiecki automobilklub ADAC, co pozwoli nam na wybranie najlepszego modelu. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wiedzieć, jak dana opona wypada w testach na przyczepność na mokrej, suchej, jak i oblodzonej powierzchni, co pozwoli nam wybrać oponę o najlepszych parametrach.

Ważnym kryterium jest też odporność na ścieranie i to jak długo dana opona zachowuje swoje właściwości jezdne - zapoznanie się z wynikami przeprowadzonych testów da nam pełniejszy obraz sytuacji, co sprawi, że nasz wybór będzie bardziej świadomy.

Podsumowując - wybierając opony do własnego samochodu, weźmy pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby - jeżeli jeździmy dużo, dynamicznie i nie tylko w mieście, lepszą opcją będą z pewnością opony sezonowe, jeżeli jednak poruszmy się głównie po mieście i w dodatku jesteśmy posiadaczami auta o niewielkiej mocy, opony całoroczne są rozwiązaniem właśnie dla nas.

Ocena: 5.0

Komentarze

Marcinos
Właśnie mam zamiar przejść na opony całoroczne bo mnie już denerwuje to ciągłe wymienianie. Ledwie przejdę na zimówki zaraz wiosna no i jeszcze wieczny problem gdzie przechowywać opony nie mówiąc już o kosztach wymiany. Całoroczne opony nie są złe, a nogę z gazu warto ściągnąć nawet przy zimówkach.
Robert
To jest oferta w sam raz dla mnie muszę się z nią zapoznać bo cały czas szukam opon wielosezonowych całorocznych które spełnią moje oczekiwania. a bardzo trudno jest znaleźć na rynku dobrej jakości i w dobrej cenie opony całoroczne