Postęp technologiczny na przestrzeni ostatnich lat

Postęp technologicznyTechnologia rozwija się błyskawicznie zmieniając życie każdego pokolenia nie do poznania. Wystarczą w zasadzie 2-3 lata, aby powstały nowe urządzenia podbijające rynek. Okres ostatnich 30 lat to prawdziwy przeskok technologiczny. Co zmieniło się zatem w tym zakresie na przestrzeni ostatnich lat?

Pojemność nośników danych

Postęp obrazuje między innymi gwałtowny wzrost pojemności i jednoczesny spadek ceny nośników danych. Obecnie pamięć nawet niewielkich rozmiarowo urządzeń liczona jest w dziesiątkach gigabajtów.

Apple w roku 1981 wyprodukowało dysk o pojemności 5 MB w cenie 3500 dolarów. Cena jednego gigabajta danych wynosiła wówczas aż 700 tysięcy dolarów. Jednak już 10 lat później cena ta spadła niemal 100 razy do poziomu 7000 dolarów. W roku 2001 cena jednego gigabajta wynosiła już tylko 7 dolarów. Wówczas dyski o pojemności kilkuset gigabajtów były już powszechne i obecne w sklepach. Na pierwszy dysk o pojemności 1TB trzeba było natomiast czekać do roku 2009, kiedy to cena za 1GB spadła do zaledwie 7 centów. W ciągu 30 lat cena pamięci spadła więc 100 000 razy. Urządzenia kosztujące dzisiaj kilka złotych, kiedyś były warte tyle co dobrej klasy samochód.

Podobnie zresztą jest w przypadku komputerów, a dokładniej wielkości RAM czy procesorów. Obecnie procesory wielordzeniowe stosowane są już nawet w telefonach. Było to nie do pomyślenia jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu.

Telefony komórkowe i smartfony

Kolejną grupą produktów, która przeszła ogromny rozwój są telefony komórkowe. Pierwszy prototyp powstał w roku 1956 i ważył 40 kilogramów. Popularność telefonów zaczęła się jednak później. Pierwszym modelem, który zdobył masową popularność była Noka 3310. Posiadała kilka funkcji dodatkowych, które nie związane były z dzwonieniem. Były to m.in. budzik, kalkulator, wygaszacz ekranu czy wbudowany słownik T9. Ponadto umożliwiała granie w proste gry. Kilka lat później Nokia zaprojektowała N-Gage, jeden z pierwszych telefonów łączących w sobie funkcję konsoli do gier i telefonu. Urządzenie to swoim wyglądem przypominało bardziej konsolę. Tymczasem obecnie każdy smartfon umożliwia granie w tysiące różnych gier. Smartfony są obecne na rynku jakiś czas, ale jeszcze w 2011 roku korzystało z nich jedynie 14% internautów. Obecnie cieszą się ogromną popularnością.

Tablety

Najmłodszą, ale prężnie rozwijającą się grupą produktów są tablety. Ważnym wydarzeniem było pojawienie się na rynku iPada, produktu który niejako zdefiniował na dobre ten rynek. W ciągu 3 lat od tego momentu wystarczyły, aby Android wypuścił na rynek produkty właśnie pod kątem tabletów. W tym czasie zdążyły powstać jeszcze 3 generacje iPada oraz dziesiątki modeli tańszych tabletów, których kilka lat temu próżno jeszcze było szukać na sklepowych półkach. Popularność tabletów rośnie, gdyż dzięki akcjom marketingowym stały się one symbolem nowoczesnego stylu życia.

Szybki rozwój urządzeń mobilnych

Zauważyć można, że szczególnie szybki postęp technologiczny dotyczy przede wszystkim urządzeń mobilnych. Nie oznacza to jednak, że jest inaczej w kwestii komputerów. W przypadku urządzeń mobilnych większa jest konkurencja na rynku, co przekłada się na ich stałą obecność w reklamach itd. Ponadto urządzenia tego typu są coraz chętniej kupowane przez konsumentów, gdyż zawierają w dużej mierze rozwiązania lubiane i dobrze znane. Telefony komórkowe, smartfony czy tablety korzystają z aplikacji i programów znanych już z komputerów stacjonarnych czy przenośnych. Są one tylko dostosowane do nowego urządzenia czy kontekstu użycia. Integracja i miniaturyzacja niewątpliwie robi wrażenie na odbiorcach, ale nie jest wydarzeniem tak przełomowym jak pojawienie się pierwszego komputera osobistego czy Internetu.

Nowe wyznaczniki rozwoju technologicznego

Ciężko to sobie wyobrazić, ale historia komputerów liczy sobie już 30 lat. Smartfony na rynku obecne są już natomiast od dekady. Tablety rozwinęły się w zastraszającym tempie w ciągu 3 lat. Co czeka nas dalej?

Wiele wskazuje na to, że gwałtowny rozwój technologiczny będzie trwał dalej. W niedługiej przeszłości popularna stanie się prawdopodobnie elektronika zakładana na człowieka niczym ubranie - wearable technology. Zresztą już obecnie na rynku zakupić można pierwsze urządzenia z tego rodzaju na przykład okulary Google Glass. Wprawdzie nie wiadomo czy wyprzedzą one szybko pod względem popularności smartfony, ale dziedzina ta rozwija się dość prężnie. Poza tym cały czas będzie postępowała oczywiście miniaturyzacja, dlatego też za jakiś czas tablety pozbawione wiatraków będą w stanie zastąpić obecne laptopy. Chodzi oczywiście o ich moc obliczeniową, bo kwestią dyskusyjną nadal jest pozbawienie ich trackpada czy klawiatury w wersji fizycznej.

Nie można także wykluczyć niespodzianek. W każdej chwili na rynku pojawić się może firma czy technologia, która zmieni świat. Takim przełomem było jakiś czas temu niewątpliwie pojawienie się iPada czy iPhone'a. Do czasu premiery jednak wszystkie tajemnice zamknięte są za drzwiami laboratoriów.

Autor: www.bookero.pl.Podłoga interaktywna - czym jest? Możliwości i zastosowania wirtualnej podłogi

Podłoga interaktywnaPodłoga interaktywna to rozwiązanie na miarę nowej ery. To wirtualny system działający w oparciu o komputer, a t

Wariograf? Czy można go oszukać?

WariografJak wygląda badanie wariografem? Czy można go oszukać? Dlaczego kojarzy się z "magicznym" wykryciem kłamstwa? Dlaczego jest tak popularne, równie

Materiały niemetalowe wykorzystywane w budowie samochodów

Niemetalowe części samochodoweMateriały wykorzystywane w budowie współczesnych samochodów to: metale żelazne, które stanowią ok. 68% zastoso

Fotografia artystyczna i użytkowa

Fotografia artystyczna i użytkowaFotografię możemy najprościej podzielić na artystyczną oraz użytkową. Fotografia artystyczna obejmuje zdjęcia, post