Komputer przemysłowy, a komputer biurowy

Komputer przemysłowyKażdy typ przedsiębiorstwa potrzebuje innego, właściwego do jego charakterystyki i profilu działalności, sprzętu, który zapewni stabilność jego działania. Podobnie jest z użytkowaniem komputerów. Tradycyjny pecet sprawdzi się w biurze, ale w dużym zakładzie produkcyjnym będzie już niewystarczającym narzędziem. Sprawdźmy dlaczego.

Różnica między IPC, a PC

Komputer przemysłowy określany skrótem IPC, to specjalnie zaprojektowana maszyna, zarówno pod kątem obudowy, jak i wewnętrznych komponentów oraz sprawności działania, tak, by zdała egzamin w zakładach przemysłowych. Na czym polega ta specjalna konstrukcja? To przede wszystkim bardzo intensywnie wzmocniona jego odporność i wytrzymałość w stosunku do tradycyjnego PC. Komputer IPC (przemysłowy) przeznaczony jest do pracy w trudnych warunkach, w jakich, biurowy pecet szybko odmówiłby posłuszeństwa. Tymi trudnymi warunkami jest przede wszystkim działanie niesprzyjających czynników środowiskowych i atmosferycznych. Należą do nich zbyt niska lub zbyt wysoka temperatura powietrza i wilgotność. Komputer IPC przystosowany jest do pracy w zakresie temperatury 0 C - 60 C, przechowywać zaś bez strachu o skutki uboczne, można go w temperaturze sięgającej nawet do -85 C. Kolejnymi czynnikami, które nie zaszkodzą komputerowi przemysłowemu są duże drgania i wibracje oraz pylenie. Wszystkie te czynniki, uniemożliwiają normalną pracę zwykłego komputera biurowego.

Chroni przed zastojami produkcji

Charakter pracy zakładu przemysłowego jest również zgoła inny, niż praca biurowa. W tej drugiej, awaria komputera nie spowoduje długich zastojów, które z kolei będą przyczyną potężnych strat. Duży zakład produkcyjny nie może sobie pozwolić na zastoje produkcji, które przyczynią się do olbrzymich strat finansowych. Dlatego, w zakładach przemysłowych, komputer biurowy się nie sprawdzi. Komputer przemysłowy jest o wiele bardziej wydajny, solidny, trwały i wytrzymały, niż tradycyjny, zwykły pecet. Komputery przemysłowe gwarantują długowieczność i są wyjątkowo mało awaryjne, co na hali produkcyjnej ma zbawienne znaczenie.

Funkcjonalność

Współczesne komputery przemysłowe wykazują również dużą funkcjonalność. W zdecydowanej większości przypadków, w halach produkcyjnych i innych zakładach przemysłowych znajduje się tzw. komputer panelowy, czyli swoiste połączenie jednostki centralnej z wyświetlaczem w jednym. W jednej obudowie komputera panelowego, zostały zawarte wszystkie komponenty systemu komputerowego. Ekran wyposażony jest w monitor dotykowy przemysłowy, co sprzyja szybkości i wygodzie jego obsługi. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania, komunikacja między maszyną, a jej użytkownikiem jest niezwykle sprawna. Wyświetlacze LCD zazwyczaj chronione są specjalną szybą zapewniającą bezpieczeństwo i chroniącą przed uszkodzeniem.

Zastosowanie

Komputer przemysłowy znajduje szerokie zastosowanie. Jego prymarna funkcja wiąże się oczywiście z jego nazwą, a jego użytkowanie sprawdza się głównie w zakładach przemysłowych i halach produkcyjnych. Przemysłowy komputer panelowy często stosowany jest również w zakładach energetycznych. Zastosowanie znajduje również w innych branżach i dziedzinach. W ostatnich latach, stał się popularną maszyną w sektorze sprzedażowym, gównie pod postacią punktów sprzedażowych. Szerokie zastosowanie znalazł również jako narzędzie w punktach informacyjnych jako infokiosk multimedialny.

Komputer przemysłowy to urządzenie, które góruje nad zwykłymi pecetami. Jego specjalna konstrukcja gwarantująca wytrzymałość i żywotność oraz dużą wydajność, umożliwia mu pracę w wyjątkowo trudnych warunkach.