Jaki wybrać mikrofon do nagrywania? Na co zwrócić uwagę?

Mikrofon do nagrywaniaNastały czasy amatorskich filmów wideo, a więc każdy, kto ma komputer podłączony do internetu może nagrywać, co tylko chce, a później pokazywać to światu. Pozwalają na to takie serwisy jak YouTube, gdzie można stworzyć swoją audycję i sukcesywnie budować grono swoich fanów. Żeby jednak wyróżniać się na tle innych, warto zainwestować w solidny sprzęt, szczególnie w mikrofon.

Czy mikrofon do nagrywania to rzeczywiście konieczność?

Oczywiście, że może się obejść bez mikrofonu. Na pewno wiele osób tak robi. Nie jest to jednak godne polecenia, bo nasz głos będzie zniekształcony, a więc zniechęcający. Jest tak duża konkurencja, że nikt nie będzie czekał, aby nas posłuchać, nawet jak będziemy mieli coś ciekawego do powiedzenia. Zamiast naszego wideo, wybiorą inne, niekoniecznie lepsze i bardziej wartościowe, ale po prostu profesjonalniej zrealizowane. Nie traćmy więc swojej szansy, swoich “5 minut” tylko przez to, że nie zakupiliśmy odpowiedniego sprzętu - wybierzmy mikrofon, który wyniesie nasze filmy na wyższym poziom.

Mikrofon do nagrywania

Mikrofon do nagrywania - co możemy wybrać?

Mamy trzy rodzaje mikrofonów. Pierwszy z nich to model dynamiczny, w którym znajduje się połączony układ - membrany oraz cewki. Poza tym jest w nim magnes odpowiedzialny za generowanie pola magnetycznego. Dynamicznych mikrofonów nie musimy zasilać prądem stałym, najlepsze są do pomieszczeń, w jakich panuje dobra akustyka (na przykład na scenie).

Pojemnościowe mikrofony do nagrywania, w odróżnieniu od poprzedniego rodzaju, wymagają do działania zasilania prądem stałym. Są bardzo czułe, a więc sprawdzą się szczególnie w miejscach, gdzie akustyka nie jest najlepsza. Są zbudowane z ruchomej membrany i stałej okładki. Te elementy złączone są ze sobą, dzięki czemu tworzą pewnego rodzaju kondensator.

Ostatni typ - wstęgowe, to de facto mikrofony dynamiczne, ale o specyficznej budowie. Zwraca uwagę ich oryginalny, staromodny design. Kiedyś były najczęściej spotykane w studiach nagraniowych, dzisiaj już nie są tak popularne, co nie znaczy, że nie ma osób, które właśnie na nie się decydują.

Mikrofon dobrze ukierunkowany

Od kierunkowości mikrofonu zależy bardzo wiele, warto więc przed kupnem sprawdzić, jak wygląda to w urządzeniu, którym się interesujemy. Na czym to w ogóle polega? Każdy mikrofon się tym charakteryzuje, a podział jest taki, że mamy modele jednokierunkowe, dwukierunkowe oraz wielokierunkowe. Nazwa nie jest przypadkowa, bo jednokierunkowe zbierają dźwięki tylko z jednej strony, dwukierunkowe z dwóch, a wielokierunkowe - jak nietrudno zgadnąć - ze wszystkich kierunków.

Mikrofon do nagrywania

No to jaki mikrofon wybrać?

To oczywiście zależy od tego, jakie filmy chcemy nagrywać. Jeśli są to wydarzenia, to zainwestujmy w dynamiczny oraz wielokierunkowy, ale już pojemnościowy i jednokierunkowy sprawdza się lepiej w warunkach domowych. Dla graczy też lepszy będzie jednokierunkowy, ale nie zawsze, bo jak chcemy jednocześnie filmować i głos, i rozgrywkę, to oczywiście musimy mieć dwukierunkowy, a już najlepiej jakby był wielokierunkowy.

Przykładów można mnożyć, zawsze sprawdzajmy, do jakich celów będziemy go używać, a dopiero po tej analizie rozglądajmy się za odpowiednim modele. Nie ma jednego uniwersalnego do wszystkich zastosowań, a więc może się zdarzyć, że zamiast jednego kupimy dwa, a może i więcej.

Autor: www.euro.com.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze