Czym jest monitoring CCTV? Systemy telewizji dozorowej

Monitoring CCTVZastanawiałeś się kiedyś czy warto posiadać system CCTV w swojej firmie? Przeczytaj i dowiedz się sam.

CCTV (Closed Circuit TeleVision) czyli zamknięty obieg telewizji przemysłowej lub dozorowanej. Jest to połączony układ elementów, które razem mają zagwarantować nam wysokie bezpieczeństwo i sprawną pracę naszych pracowników.

Co wchodzi w skład telewizji dozorowej?

 • kamery typu CCTV
 • urządzenia rejestrujące
 • czujniki ruchu
 • przewody, zasilacze, zestawy audio/video
 • obudowy, akcesoria
 • karty sieciowe i mikro serwery typu "Cloud"

Rodzaje kamer przemysłowych

Kamery, które ewentualnie zamontujemy posiadają różne praramety, które je różnią. Telewizja dozorowana posiada dwie główne kategorie takie jak wyjście analogowe, a drugie IP. Systemy analogowe charakteryzują się wysoką bezawaryjnością, jednak są podłączone tylko po kablu raczej używane do małych sieci systemów CCTV. Natomiast kamery IP są stosowane w większych strukturach ochrony, często również połączonych z innymi inteligentnymi systemami. Kamery IP cechuje wysoka mobilność poprzez połączenie 24/7 z internetem, jednak często występują awarie takich urządzeń.

Procedura wyboru norm bezpieczeństwa

W wielu przedsiębiorstwach szczególnie międzynarodowych istnieją z góry określone systemy bezpieczeństwa wg normy EN 50132-7 obejmujących systemy dozorowe CCTV.

Podczas wdrożenia należy pamiętać o pięciu podstawowych rzeczach takich jak :

 1. zaprojektowanie sieci CCTV
 2. dobór odpowiednich urządzeń kamer przemysłowych, na podczerwień
 3. instalacja i odpowiednia konfiguracja systemu
 4. testowy rozruch systemu
 5. konserwacja w trakcie użytkowania

Jakość monitoringu w systemach CCTV

Niewielu szczególnie początkujących przedsiębiorców wie, że Rozporządzenie MSWiA dotyczy również jakości instalacji urządzeń monitorujących takich właśnie jak kamery przemysłowe.

Jednak same rozporządzenie nie daje nam wytycznych przy wyborze oprogramowania co jest sporą kontrowersją, podczas wyceniania i porównywania ofertowników CCTV.

Generalnie im droższy sprzęt tym lepsza jakość kamery, a co za tym idzie większy poziom bezpieczeństwa.

Jaki system kamer przemysłowych wybrać?

Tak naprawdę wszystko zależy od Twoich preferencji. Jeśli jesteś małą lokalną firmą, zestaw dwóch kamer przemysłowych spokojnie Ci starczy. Inaczej ma to się w przypadku wielopowierzchniowych sklepów i hipermarketów, gdzie systemy telewizji dozorowej CCTV liczą nawet 20 kamer w jednym sklepie.

Warto również na początek wybrać odpowiednią kamerę IP, nad którą mamy kontrolę niemal 24/7 i w każdej chwili możemy kontrolować nasze mienie.

Podsumowanie

Monitoring CCTV zdecydowanie warto zamontować w celu poprawy bezpieczeństwa zarówno w naszej firmie jak również domu, jednak w tym ostatnim przypadku dużo lepiej sprawdzą się rozwiązania inteligentnych instalacji. Monitoring składający z kamer przemysłowych, zdecydowanie poprawi bezpieczeństwo i przyniesie spokój w przedsiębiorstwie. Relatywnie niewielki koszt instalacji CCTV zdecydowanie przyczyni się do wydajności przedsiębiorstwa poprzez odpowiedni kontroling wszystkich pracowników. CCTV to rzecz, która powinna mieć każda większa firma.

Źródło: Monitoring CCTV https://www.hertzsystems.com/product/systemy-telewizji-dozorowej-cctv.

Autor: technik Maciej Gąska TECH-METALS.

Komentarze