Aplikacje turystyczne na smartfony

Aplikacje na smartfonaWyprawy w góry, wycieczki długimi szlakami turystycznymi, oraz pobyty na kempingach stanowią coraz bardziej popularny sposób na atrakcyjne wakacje pełne wrażeń. Zdarza się, że turyści spędzają nawet kilka tygodni wędrując po bezdrożach. Należy dokładnie przygotować się do takiego urlopu, żeby potem przeżyć niesamowitą przygodę bez większych kłopotów.

Niestety, na łonie natury czasami zdarzają się groźne sytuacje - urazy, pożary, wichury, warto więc przygotować się i na takie okoliczności. Dobre ubezpieczenie medyczne to podstawa, zwłaszcza gdy część wyjazdu zaplanowano za granicą kraju. Trzeba również z głową skompletować ubrania na wyprawę, aby udało się potem dobrać odpowiedni strój do każdej pogody.

Aplikacje, które pomogą uczestnikom wypraw wędrownych

Użytkownicy smartfonów znajdą wiele przydatnych aplikacji wśród coraz to większych zasobów internetowych. Praktyczne aplikacje znacznie podnoszą bezpieczeństwo turystów i pomagają im lepiej radzić sobie z przeciwnościami losu podczas wypraw trekkingowych. Najlepiej, aby krótko przed podróżą przejrzeć podstawowe aplikacje na smartfony przeznaczone dla uczestników wypraw wędrownych i zapoznać się z propozycjami programistów.

Ponieważ oferta na rynku wciąż się zmienia i powstają coraz to nowsze programy, a część starszych przestaje być aktualizowana, spróbujemy przedstawić posiadaczom smartfonów pewne typy aplikacji pomocne w podróży, raczej niż konkretne programy.

Aplikacje z algorytmami pierwszej pomocy medycznej

Kto z nas wie, jak zachować się w sytuacji, gdy uczestnik wycieczki złamie nogę, uderzy się w głowę, lub ukąsi go żmija? Czy złe samopoczucie wędrowca wynika tylko z głodu i zmęczenia, czy stanowi sygnał alarmowy, mogący świadczyć o poważnej chorobie?

Niektórzy przeszli kursy pierwszej pomocy, ale trzeba pamiętać, że na łonie natury musimy czasem pomóc osobie, do której w mieście wezwano by po prostu pogotowie. Zanim ekipa ratunkowa dotrze do grupy znacznie oddalonej od cywilizacji, mogą minąć godziny, więc zdrowie ofiary w dużej mierze zależy od postawy jej kolegów.

Warto więc zadbać, aby na nasz smartfon trafiła aplikacja, która podpowie, jak udzielić pierwszej pomocy - gdy ktoś dozna urazu, zatrucia, lub zasłabnie i jak rozpoznać, czy dane objawy wymagają pomocy lekarza. Najlepiej sprawdzi się tu model algorytmu, który przeprowadzi użytkownika przez kilka prostych pytań dotyczących nieprzyjemnej sytuacji i zasugeruje odpowiedni sposób pierwszej pomocy poszkodowanej osobie.

Wybierając taką aplikację, powinniśmy zwrócić uwagę na intuicyjność obsługi, aby bez trudu korzystać z aplikacji pod wpływem stresu. Ogromny plus dobrego programu stanowią również szczegółowe ilustracje i filmiki, które pozwalają na porównanie wizualne zaobserwowanych objawów z modelem w telefonie, oraz podpowiedzą, jak prawidłowo pomóc ofierze incydentu. Pamiętajmy tylko, że najlepsza nawet aplikacja nie zastąpi konsultacji i pomocy medycznej - to jedynie rozwiązanie tymczasowe, które zwiększa szanse ofiary na korzystny rezultat.

Aplikacje z algorytmami zachowań w sytuacjach kryzysowych

Choroby i urazy to nie jedyne zagrożenia czyhające na uczestników wypraw na odludziu. Pechowi turyści natkną się czasami na powódź, pożar, wichurę, utkną w bagnie, czy znajdą się na środku jeziora podczas paskudnej pogody. Na wakacjach spędzanych za granicą można również trafić na takie atrakcje, jak trzęsienie ziemi, wybuch wulkanu, czy nawet działania wojenne.

W sytuacji awaryjnej musimy szybko podejmować decyzje. Pod wpływem strachu trudno zachować się w przemyślany sposób, a ponadto, ludzie często nie mają pojęcia, jak właściwie podejść do danego zagrożenia. Podczas takiego incydentu szczególnie przydadzą się aplikacje na smartfony z praktycznymi algorytmami, które podpowiedzą użytkownikom co robić, prowadząc ich krok po kroku przez procedury wypracowane przez specjalistów. Właściwe zachowanie w obliczu zagrożenia znacznie zwiększy szanse uczestników kataklizmu na zachowanie zdrowia i życia.

Wybór aplikacji, które pomogą uratować życie podczas wędrówki

Wiele osób wybiera aplikacje, kierując się przede wszystkim ich ceną. To ogromny błąd, jeśli instalujemy programy, od których zależy czyjeś zdrowie i życie. Najlepiej zdecydować się na aplikację wydaną przez znane instytucje, które zajmują się ratowaniem życia. Istnieją organizacje charytatywne, które zajmują się promowaniem zasad pierwszej pomocy, organizując szkolenia i udostępniając materiały edukacyjne - w tym właśnie aplikacje na telefon. Uczestnicy wypraw górskich skorzystają z porad GOPR, a ci spędzający urlop nad wodą - ze wskazówek organizacji surfingowych i żeglarskich.

Ludzie, którzy sprawnie posługują się angielskim, mogą skorzystać ze znakomitych aplikacji na smartfony udostępnianych przez organizacje amerykańskie i australijskie. W tych krajach turystyka wędrowna cieszy się ogromną popularnością, a natura potrafi być bardzo bezwzględna - stąd duży nacisk na rozpowszechnianie materiałów związanych z przetrwaniem. Trzeba tylko zwrócić uwagę na odmienny system metryczny i sprawnie przeliczać cale czy uncje na nasze jednostki miar i wag.

Praktyczna aplikacja na smartfon musi być aktualizowana o najnowsze zalecenia medyczne, nowo opracowane algorytmy, wzbogacana w materiały instruktażowe i dostosowywana do nowych wersji systemów operacyjnych na telefonach. To wszystko kosztuje, więc za najlepsze aplikacje trzeba będzie pewnie zapłacić. Niektóre organizacje pozarządowe oferują internautom programy za "co łaska". Warto wtedy mieć na uwadze, że nasza darowizna pomoże im w ratowaniu ludzkiego życia i edukacji społecznej, zależnie od celów statutowych danego podmiotu.

Przed wyjazdem na długą wyprawę z dala od cywilizacji warto zainstalować edukacyjne aplikacje na smartfony, które podpowiedzą użytkownikowi różne metody postępowania w sytuacji choroby, urazu lub kataklizmu. Trzeba tylko pamiętać, aby zabrać ze sobą ładowarkę na baterie słoneczne lub naładowany akumulatorek zewnętrzny. Najlepsza aplikacja okaże się bezużyteczna na telefonie, który nie działa.

Komentarze