2 lata Fluttera - poznaj najpopularniejsze aplikacje napisane w frameworku Google

Google FlutterFlutter alfa został ogłoszony po raz pierwszy na konferencji Google I/O w maju 2017 roku, jednak stabilna wersja 1.0 frameworku pojawiła się dopiero w grudniu 2018. Dzisiaj, dwa lata po swoich narodzinach, Flutter został doceniony i wdrożony w projekty przez setki firm technologicznych. Nic dziwnego: SDK Google pozwala programistom na jednoczesne tworzenie aplikacji na iOS i Android - szybko, wygodnie i oszczędnie.

Większość firm, które zainteresowały się Flutterem w jego wczesnej wersji, dziś cieszy się pozycją ekspertów cross-platformowego frameworku. Najwybitniejszym pionierom Flutter udało się wykorzystać rozwiązanie Google do stworzenia aplikacji rozpoznawalnych na całym świecie i używanych przez miliony użytkowników.

Topline - aplikacja Abbey Road Studios

Topline, aplikacja legendarnego studia nagrań Abbey Road Studios, umożliwia artystom szybki zapis ich inspiracji muzycznych w chmurze, co ułatwia dostęp do zachowanych nagrań z dowolnego miejsca i urządzenia.

"Strach pomyśleć, ile świetnych piosenek utkwiło na zawsze w formie przestarzałych notatek głosowych czy taśm dyktafonowych. Z Topline, uchwycenie inspiracji staje się prostsze niż kiedykolwiek wcześniej." - mówi Dominika Drońska, Senior Digital Manager w Abbey Road Studios.

Miquido - certyfikowany przez Google krakowski software house odpowiedzialny za rozwój Topline, stworzył natywną aplikację iOS i jej wersję w Flutter w ciągu zaledwie 10 tygodni. Członkom zespołu udało się m.in rozwiązać problem opóźnienia dźwięku w systemie operacyjnym Android.

"Istnieje bardzo niewiele aplikacji audio na Androida - system ten jest bardzo złożony, co wiąże się z szeregiem wyzwań dla programistów. Kiedy zaczęliśmy pracować nad Topline na Androida, szybko odkryliśmy, że potrzebujemy pomocy w pokonaniu części z nich. Zespół Google zaoferował wczesną wersję frameworku Flutter, który dzięki spersonalizowanym widżetom i prototypowaniu na żywo przyspieszył rozwój aplikacji ponad dziesięciokrotnie."- kontynuuje D. Drońska.

Aplikacja Topline została doceniona przez Google i oficjalnie przedstawiona na konferencji Google I/O 2018 i Flutter Live 2018. Rozwiązanie zostało zaprezentowane na stronie flutter.dev oraz w serii filmowej Google’a "Flutter Developer Stories" i dwukrotnie nagrodzone na UK App Awards 2018. Topline jest aplikacją bezpłatną, dostępną w sklepach Google Play i App Store.

Więcej o Topline >>>

Topline

Hamilton - aplikacja Hamilton Musical

Hamilton to kolejna aplikacja muzyczna napisana w Flutter. Praca nad rozwiązaniem rozpoczęła się w maju 2017 i trwała do sierpnia. Celem Hamilton było zapewnienie lepszego odbioru widzom musicalu.

Aplikacja umożliwia zakup biletów, dostęp do kanału informacyjnego i aparat fotograficznego HamCam. Rozwiązanie zostało docenione przez Google i opisana w serii artykułów Flutter Developer Stories obok aplikacji Topline i Xianyu.

"Wiedzieliśmy, że ta aplikacja musi być solidna, wydajna i oddająca w pełni klimat spektaklu Hamilton. Dlatego zdecydowaliśmy się na użycie Flutter" - mówi Jessica Wagner, managerka w Posse, firmie odpowiedzialnej za rozwój aplikacji Hamilton.

Xianyu - aplikacja firmy Alibaba

Alibaba, jedna znajwiększych na świecie firm e-commerce z siedzibą w Chinach, wykorzystała Flutter do stworzenia aplikacji Xianyu, która w ekspresowym tempie uzyskała ponad 50 milionów pobrań.

"Jeśli sprzedawca zamierza coś sprzedać (...), może opublikować dobrze zaprojektowaną aplikację tak szybko, jak tylko to możliwe. Gdy klient zamierza coś kupić (...), wystarczy szybkie przesunięcie palcem po ekranie"- mówi Xinyi Guo, Senior Project Manager w firmie Alibaba.

"Od samego początku zainteresował nas UX Fluttera, m.in wysoki FPS czy intuicyjny interfejs. Ale przede wszystkim użycie frameworku było niesamowitą oszczędnością czasu. Flutter pozwolił nam na użycie jednego kodu bazowego, co znacznie usprawnia obsługę naszych aplikacji" - twierdzi Jidong Chen, Senior Engineer w firmie Alibaba.

Aplikacja jest dostępna w Google Play i App Store. To niezwykle popularne w Chinach rozwiązanie zostało opisane w serii artykułów Flutter Developer Stories.

Google Ads

Google Ads udowadnia olbrzymi potencjał frameworku Flutter. Aplikacja umożliwia zaawansowaną analizę i zarządzanie reklamami oraz monitorowanie kampanii za pomocą smartfona. To rozwiązanie jest uproszczoną, mobilną wersją konta Google Adwords, którego używa ponad 5 milionów użytkowników na całym świecie.

NOW Live by Tencent

Now Live to rozwiązanie do przesyłania wideo stworzone przez chińską firmę Tencent, specjalizującą się w sztucznej inteligencji i rozrywce internetowej. Aplikacja przyciąga dziesiątki milionów użytkowników miesięcznie.

JD App by Jingdong Finance

Aplikacja JD to kompleksowa platforma usług finansowych stworzona przez Jingdong Finance, chińską firmę e-commerce z siedzibą w Pekinie. Rozwiązanie jest bezpłatne i umożliwia użytkownikom łatwe zarządzanie budżetem.

Zaprezentowane rozwiązania to najpopularniejsze przykłady wykorzystania frameworku Flutter w rozwoju aplikacji. Więcej zastosowań można znaleźć na stronie flutter.dev oraz na otwartej liście aplikacji Flutter. Odwiedź je i zobacz jak SDK Google zmieniał się z czasem - od pobocznego, niepopularnego projektu po stabilny, cieszący się uznaniem framework wykorzystywany do tworzenia coraz bardziej zaawansowanych rozwiązań mobilnych, webowych i desktopowych.

Komentarze